სლოვაკეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი: ეუთოში საქართველოს თავმჯდომარეობის საკითხი დავაყენეთ
მაკა ბოჭორიშვილი სლოვაკ კოლეგასთან ერთად.
სლოვაკეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი იურაი ბლანარი აცხადებს, რომ ეუთოში საქართველოს თავმჯდომარეობის საკითხი დააყენეს. ამის შესახებ ისაუბრა ქართველ კოლეგა მაკა ბოჭორიშვილთან ერთად გამართულ ბრიფინგზე.
მასალაში გამოყენებული კომენტარები ეყრდნობა სინქრონულ თარგმანს.
„საერთაშორისო ორგანიზაციებში ერთმანეთის კანდიდატურებს მხარს ვუჭერთ. ჩვენ გავხსენით საკითხი, რომ საქართველო იყოს თავმჯდომარე ქვეყანა ეუთოში. საქართველოს შეუძლია დიდი წვლილი შეიტანოს უსაფრთხოების საკითხებში და ამიტომ მივესალმებით ამ კანდიდატურას. სიაში ასევე შეყვანილი კვიპროსის კანდიდატურაც“, - თქვა მან.
გასული წლის ოქტომბერში საქართველოში ვიზიტად მყოფი ეუთოს იმდროინდელი თავმჯდომარე, ფინეთის საგარეო საქმეთა მინისტრი პარლამენტთან გადაკეტილ გზაზე მიმდინარე დემონსტრაციაზე მისვლის გამო საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 5000 ლარით დააჯარიმა.
ევროკავშირთან ურთიერთობა
იურაი ბლანარმა განაცხადა, რომ იცის, სად არის გაჩერებული საქართველოსა და ევროკავშირს შორის დიალოგი და სლოვაკეთი მხარს უჭერს „სწორი დიალოგის“ გამართვას.
„მომხრე ვართ, რომ დიალოგი შენარჩუნდეს, რომ ერთმანეთის მიმართ ვიყოთ მართლები. კომუნიკაციაც უნდა გაგრძელდეს, რომ გამოირიცხოს დეზინფორმაციები, რომელიც სიმართლეს არ შეესაბამება“.
2024 წლის 28 ნოემბერს „ქართული ოცნების“ მთავრობის პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ ხელისუფლებაში ყოფნის მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში აღარ დააყენებდნენ ევროკავშირში გაწევრიანებისთვის საჭირო მოლაპარაკებების გახსნის საკითხს. ამ განცხადებამდეც და შემდეგ პერიოდშიც „ქართულმა ოცნებამ“ არაერთი კანონი მიიღო, რომლების საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების შეფასებით, ეწინააღმდეგება ევროინტეგრაციის გაცხადებულ მიზანს.
სწორედ ამ კონტექსტში ახსენა მასპინძელი ქვეყნის საგარეო საქმეთა მინისტრმა სანქციების საფრთხის ქვეშ მყოფი ქართული „ნავსადგური“, რომელშიც ყულევის პორტი უნდა იგულისხმებოდეს.
„რუსეთთან კავშირში მოიხსენიება ნავსადგური, რომელიც ბრიუსელის მოსაზრებით გამოიყენება სანქციებისთვის თავის ასარიდებლად. ევროკავშირის შესაბამის ორგანოებთან არის კავშირი საქართველოს მხრიდან და ვერ ვხედავ ვერანაირ მიზეზს, რატომ აარიდებდა საქართველო ამ სანქციებს თავს და ვეწინააღმდეგები ამ პორტის სანქციების ჩამონათვალში შეტანას“, - თქვა სლოვაკეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა.
9 თებერვალს რადიო თავისუფლებამ მოამზადა მასალა, რომლის მიხედვითაც ყულევის პორტი ევროკავშირის სანქციების მე-20 პაკეტში ჩასმა განიხილება:
„[ყულევის პორტი] გამოიყენება ნედლი ნავთობის ან ნავთობპროდუქტების საზღვაო ტრანსპორტირებისთვის, რომლებიც წარმოებულია რუსეთში ან ექსპორტირებულია რუსული გემებით, რომლებიც იყენებენ არარეგულარულ და მაღალი რისკის მქონე გადაზიდვის პრაქტიკას“.