ნიკო კვარაცხელიას მკვლელობის ორგანიზატორებად პროკურატურამ ძმები კაკულიები და ჟვანია დაასახელა
მკვლელობის მოტივად პროკურატურა კაკულიების მხრიდან „შურისძიებას“ და „ავტორიტეტის გამყარებას“ ასახელებს.
პროკურატურა აცხადებს, რომ კომპანია „ფიდსის“ დამფუძნებლის, ნიკო კვარაცხელიას მკვლელობის ორგანიზების საქმე გახსნილია - გამოძიების ვერსიით, მისი მკვლელობა 2021 წელს ძმებ დავით და გურამ (გუგა) კაკულიებისა და ბესარიონ (ბუსა) ჟვანიას ორგანიზებული იყო.
მკვლელობის ორგანიზების ბრალდებას უყენებენ პატიმრობაში მყოფ ძმებს, გურამ და დავით კაკულიებს და დაუსწრებლად უყენებენ მათს მეგობარს, ბესარიონ (ბუსა) ჟვანიას - ექსპრემიერ ზურაბ ჟვანიას ვაჟს.
კაკულიები პატიმრობაში არიან, ჟვანიაზე კი ძებნა გამოაცხადეს.
ჟვანიას დედა აცხადებს, რომ ერთ-ერთი კაკულია მისი ვაჟის ბავშვობის მეგობარი იყო, - რაც არასოდეს უარუყვიათ, - თუმცა ბრალდება „სრულიად მიუღებელია“.
ჯერჯერობით კაკულიების ინტერესების დამცველებს კომენტარი არ გაუკეთებიათ. რადიო თავისუფლება ცდილობს მათთან დაკავშირებას.
კვარაცხელიას დედა: „ჩემთვის ახალი არაფერია“
ნიკო კვარაცხელიას დედა, იზა ომაძე, შვილის მკვლელობის დღიდან ამტკიცებდა, რომ არსებობდა დამკვეთი და დამნაშავეთა დასჯას ითხოვდა.
კაკულიების სხვა საქმეზე, 2022 წელს დაკავების შემდეგ მან განაცხადა: „დააკავეს ჩვენი შვილის მკვლელობის საქმეში დამკვეთებად დასახელებული ძმები“.
პროკურატურას დღემდე არ ჰყავდა კაკულიები ოფიციალურად დაკავშირებული კვარაცხელიას მკვლელობასთან.
„ამ ქვეყანაში სამართალი ქუჩაში დადის, ამიტომ გამოვდივარ ქუჩაში“, - წერდა ორი დღის წინ, 13 თებერვალს, იგი. მისი შვილის მკვლელობის საქმემ მედიაში წელს კიდევ ერთხელ წამოიწია ახალგაზრდა პედაგოგის, გიგა ავალიანის მკვლელობისა და მისი დედის პროტესტის შემდეგ (ეს საკითხები სამართლებრივად ერთმანეთს არ უკავშირდება).
„მადლობა ღმერთს და თქვენ, ჩემო მეგობრებო. არ ავჩქარდეთ, ჩემთვის ახალი არაფერია, ხუთი წელია ამაა ვითხოვ! ყველაფერს მოგიყვებით დაწვრილებით“, - დაწერა დღეს პროკურატურაში ბრიფინგის შემდეგ იზა ომაძემ.
მოტივი: „შურისძიება“ და „ავტორიტეტის გამყარება“
გამოძიების ვერსიით, ძმებმა კაკულიებმა „კანონიერ ქურდზე“, ნიკო კვარაცხელიას მამაზე, გია კვარაცხელიაზე, „შურისძიების მოტივით“ და კრიმინალურ სამყაროში თავიანთი ავტორიტეტის გამყარების მიზნით, კვარაცხელიას ვაჟის შეკვეთით მკვლელობა განიზრახეს.
„ძმები კაკულიების მამა, ე.წ კანონიერი ქურდი დავით კაკულია, 2001 წლის 25 აგვისტოს ქალაქ მოსკოვში მოკლეს, რაზეც კრიმინალურ სამყაროში და საზოგადოებაში ვრცელდებოდა ინფორმაცია, რომ მკვლელობის დამკვეთი თითქოსდა გია კვარაცხელია იყო“, - განაცხადა თბილისის პროკურორმა.
გამოძიების ვერსიითვე, კაკულიებმა კვარაცხელიას „შეკვეთით მკვლელობის განზრახვა“ გაანდვეს თავიანთ მეგობარს, ბესარიონ ჟვანიას.