Accessibility links

მაჟორიტარი კანდიდატების დასახელება თითქმის ამოიწურა - ნახე ვისი არჩევა შეგიძლია შენი ოლქიდან


საქართველოს 30 მაჟორიტარული ოლქიდან 25-ში მაჟორიტარი კანდიდატები დაასახელა საარჩევნო ბლოკმა „გაერთიანებული ოპოზიცია - ძალა ერთობაშია“. მასში „ერთიან ნაციონალურ მოძრაობასთან“ ერთან ოთხი პოლიტიკური პარტია არის გაერთიანებული.

„ძალა ერთობაშია“ ერთ-ერთი ბოლო საარჩევნო სუბიექტია, რომელმაც 31 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებზე მაჟორიტარი კანდიდატები დაასახელა, თუმცა მათი დიდი ნაწილი ამა თუ იმ ფორმით უკვე იყვნენ წარდგენილები.

თბილისის ხუთი საარჩევნო ოლქში ოპოზიციის ერთ ნაწილს (შეიძლება ითქვას, ყველაზე მრავალრიცხოვანმა) საერთო კანდიდატები ჰყავს წარდგენილი, მიუხედავად ამისა, არცერთი ოლქი არ განიცდის კანდიდატთა ნაკლებობას.

მმართველ პარტიას „ქართულ ოცნებას" მაჟორიტარი კანდიდატები ყველა ოლქში ჰყავს წარდგენილი. როგორც პარტიაში უთხრეს რადიო თავისუფლებას, 30-ვე მანდატისთვის იბრძოლებს „ლელო საქართველოსთვის", რომელსაც ამ დროისთვის 28 კანდიდატი ჰყავს დასახელებული. კანდიდატების სიმრავლით გამოირჩევა კახა კუკავას „თავისუფალი საქართველო". მისი ლიდერები აცხადებენ, რომ არ დარჩება საარჩევნო ოლქი, სადაც მაჟორიტარი კანდიდატი არ ეყოლებათ. ისნის გარდა ყველა ოლქი მოიცვა „პატრიოტთა ალიანსმა". კანდიდატების წარდგენის თვალსაზრისით აქტიურობს პარტიად ახლად ჩამოყალიბებული ულტრანაციონალისტური ორგანიზაცია „ქართული მარში". 19 კანდიდატი ჰყავს დასახელებული „ევროპულ საქართველოს". „ლეიბორისტულ პარტია" ჯერჯერობით მხოლოდ ორი მაჟორიტარი კანდიდატით მონაწილეობს წინასაარჩევნო კამპანიაში. პარტიის პრესსამსახურში გვითხრეს, რომ შაბათს აპირებენ სხვების წარდგენას. პარტია საზოგადოებას ასევე გააცობს პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატს. არჩევნებზე მხოლოდ ორი კანდიდატით იქნება წარმოდგენილი „სტრატეგია აღმაშენებელი". საარჩევნო ბლოკში რადიო თავისუფლებას განუმარტეს, რომ გიორგი ვაშაძეს თავიდანვე ჰქონდა პოზიცია, რომ დარჩენილიყო ოპოზიციური შეთანხმების ერთგული და არ დაესახელებინა სხვა კანდიდატები. აღნიშნავენ, რომ თაკო ჩარკვიანმაც საბურთალოს ოლქში კენჭისყრა ბლოკის ჩამოყალიბებამდე გადაწყვიტა.

ცესკო-ში მაჟორიტარი კანდიდატების ოფიციალურად წარდგენის ვადა 1 ოქტომბერს იწურება, მანამდე კი გთავაზობთ, საარჩევნო სუბიექტების მიერ 24 სექტემბრის მონაცემებით დასახელებული კანდიდატების სიას.

თბილისის საარჩევნო ოლქები

მთაწმინდა-კრწანისი

  • შალვა შავგულიძე - „ევროპული საქართველო“
  • ბექა ოდიშარია - „ქართული ოცნება“
  • საბა ბუაძე - „ლელო“
  • მალხაზ თოფურია - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • კობა ამირხანაშვილი - „ტრიბუნა
  • თემურ ცაგარეიშვილი - „მწვანეთა პარტია"
  • ირაკლი ჯალაღონია - „თავისუფალი საქართველო“
  • მაია სირაძე - „ქართული დასი"
  • ჯაბა ჯიშკარიანი - „ჩვენი საქართველო ― სოლიდარობის ალიანსი“
  • გოგა მგალობლიშვილი - „ქართული მარში“
  • ანი ჯაფარიძე - „რეფორმერი"

ვაკე

  • ელენე ხოშტარია - „ევროპული საქართველო“
  • კახა კუკავა - „თავისუფალი საქართველო"
  • ნოდარ ტურძელაძე - „ქართული ოცნება“
  • ჯონდი ბაღათურია - „ქართული დასი"
  • ლევან კობერიძე - „ლელო“
  • ბექა ნაცვლიშვილი - „ჩვენი საქართველო ― სოლიდარობის ალიანსი“
  • გია გაჩეჩილაძე - „მწვანეთა პარტია“
  • ნანა დევდარიანი - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • ლაშა ამირეჯიბი - „ქართული მარში“
  • ხათუნა საგინაშვილი - „კონსერვატიული პარტია“
  • მაია კუკავა - „რეფორმერი"
  • ბიძინა გეგიძე - დამოუკიდებელი

ნაძალადევი

  • შალვა ნათელაშვილი - „ლეიბორიტული პარტია“
  • მიხეილ ყაველაშვილი - „ქართული ოცნება“
  • ნიკოლოზ ჩერქეზიშვილი - „ლელო“
  • გია ყრუაშვილი - „თავისუფალი საქართველო"
  • ირმა ინაშვილი - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • გურამ ნიკოლეიშვილი - „მწვანეთა პარტია"
  • ზვიად თავაძე - „ჩვენი საქართველო ― სოლიდარობის ალიანსი“
  • მარიამ სულაძე - „ქართული დასი"
  • ზურაბ ღვინიაშვილი - „ქართული მარში“
  • ირაკლი გუჯაბიძე - დამოუკიდებელი

გლდანი

  • ნიკა მელია - „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“ – „ძალა ერთობაშია“
  • ლევან კობიაშვილი - „ქართული ოცნება“
  • გიგლა მიქაუტაძე - „ლელო“
  • გია ბენიძე - „კონსერვატიული პარტია“
  • მერაბ შარაბიძე - „მწვანეთა პარტია"
  • ნუგზარ ლომიშვილი - „სამართლიანობისთვის“
  • მერაბ ჭიქაშვილი - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • ნატალია პაპაშვილი - „ქართული დასი"
  • ლაშა გიორგაძე - „ჩვენი საქართველო ― სოლიდარობის ალიანსი“
  • ზვიად ტომარაძე - „ძალოვან ვეტერანთა და პატრიოტთა მოძრაობა"
  • მამუკა ტუსკაძე - „სოციალური სამართლიანობა"
  • ხატია ქობალია - „რეფორმერი"

სამგორი

  • სოზარ სუბარი - „ქართული ოცნება“
  • ლევან ხაბეიშვილი - ენმ - „ძალა ერთობაშია“
  • გურამ ნიკოლაიშვილი - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • სოსო დარსაველიძე - „სამართლიანობისთვის“
  • ფიქრია ჩიხრაძე - „ლელო“
  • ალექსანდრე რიჟამაძე - „ჩვენი საქართველო ― სოლიდარობის ალიანსი“
  • ლალი ფერაძე - „თავისუფალი საქართველო“
  • ირაკლი შიხიაშვილი - „ქართული მარში“
  • მანანა ბოჭორიშვილი - „მწვანეთა პარტია"
  • გიორგი შერვაშიძე - „სოციალური სამართლიანობა"

ისანი

  • დავით ჭიჭინაძე - „ტრიბუნა“
  • გიორგი ვაშაძე - „სტრატეგია აღმაშენებელი“
  • კახი კახიშვილი - „ქართული ოცნება“
  • ბადრი მანეჟიშვილი - „მწვანეთა პარტია"
  • თემურ მჭედლიშვილი - „თავისუფალი საქართველო"
  • ხატია დეკანოიძე - ენმ - „ძალა ერთობაშია
  • ლანა გალდავა - „ლელო“
  • ედუარდ ელოშვილი - „თავისუფალი დემოკრატები“
  • რამაზ ბლუაშვილი - „ჩვენი საქართველო ― სოლიდარობის ალიანსი“
  • გიორგი ავაზაშვილი - „რეფორმერი"
  • ალექსანდრე ჩარგეიშვილი - „ქართული მარში“

დიდუბე-ჩუღურეთი

  • გია ვოლსკი - „ქართული ოცნება“
  • ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე - „გირჩი“
  • თამარ ჭიჭინაძე - „მწვანეთა პარტია"
  • მიხეილ ქავთარაძე - „ტრიბუნა“
  • თენგიზ ომანიძე - „თავისუფალი საქართველო"
  • ლევან სამუშია - „ლელო“
  • გედევან ფოფხაძე - „ჩვენი საქართველო ― სოლიდარობის ალიანსი“
  • არჩილ ბენიძე - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • ცირა ჯავახიშვილი - „ქართული მარში“
  • დავით შალუტაშვილი - „რეფორმერი"
  • ანა დოლიძე - დამოუკიდებელი
  • დიმიტრი ლორთქიფანიძე - დამოუკიდებელი
  • გიორგი ქაჯაია - დამოუკიდებელი

საბურთალო

  • ბადრი ჯაფარიძე - „ლელო“
  • დავით სერგეენკო - „ქართული ოცნება“
  • ალექსანდრე ელისაშვილი - „მოქალაქეები“
  • ირაკლი ოქრუაშვილი - „გამარჯვებული საქართველო“
  • კახა ძაგანია - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • ლევან გოგიჩაიშვილი - „ჩვენი საქართველო ― სოლიდარობის ალიანსი“
  • როინ ხიჯაკაძე - „თავისუფალი საქართველო"
  • თაკო ჩარკვიანი - „სტრატეგია აღმაშენებელი“
  • ვიტალი დარასელია - „თავისუფალი დემოკრატები“
  • თამაზ ინწკირველი - „მწვანეთა პარტია"
  • გიორგი გიგაური - „ქართული მარში“
  • მიხეილ კოხრეიძე - „რეფორმერი"
  • თამარ მაყაშვილი - დამოუკიდებელი

რეგიონები

თელავი, ახმეტა, ყვარელი და ლაგოდეხი

  • გიორგი ბოტკოველი - ენმ - „ძალა ერთობაშია“
  • ირაკლი ქადაგიშვილი - „ქართული ოცნება“
  • სოსო პარწიკანაშვილი - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • მაია წერეთელი - „თავისუფალი საქართველო"
  • ირაკლი ტალახაძე - „ლელო“
  • ზურაბ ჭიაბერაშვილი -„ევროპული საქართველო“

გურჯაანი, საგარეჯო, დედოფლისწყარო და სიღნაღი

  • დავით სონღულაშვილი - „ქართული ოცნება“
  • გიორგი ღვინიაშვილი - „ევროპული საქართველო“
  • ლევან ბეჟაშვილი - ენმ - „ძალა ერთობაშია“
  • სოსლან გარსევანიშვილი - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • დავით ჭუნიაშვილი - „თავისუფალი დემოკრატები“
  • მალხაზ ფილაური - „თავისუფალი საქართველო"
  • ეკა ქვლივიძე - „ლელო“

რუსთავი და გარდაბნის მუნიციპალიტეტის ნაწილი

  • დავით კირკიტაძე - ენმ - „ძალა ერთობაშია“
  • გრიგოლ გეგელია - „ლელო“
  • ვახო მეგრელიშვილი - „გირჩი“
  • ნინო ლაცაბიძე - „ქართული ოცნება“
  • პაატა ჯიბლაძე - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • ლაშა მაჭარაშვილი - „თავისუფალი საქართველო"
  • ირმა ნადირაშვილი - „ევროპული საქართველო“
  • დავით სუარიშვილი - „ქართული მარში“
  • გელა ნაკაშიძე - დამოუკიდებელი

მარნეული და გარდაბანი

  • აზერ სულეიმანოვი - ენმ - „ძალა ერთობაშია“
  • ნატალია გელაზონია - „თავისუფალი საქართველო"
  • აჰმედ იმამკულიევი - „ევროპული საქართველო“
  • მურად მურადოვი - „ლელო“
  • ზაალ დარგალი - „ქართული ოცნება“
  • მახირ იუსუპოვი - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • ისპანდერ ქერიმოვი - „ქართული მარში“

ბოლნისი, დმანისი, თეთრიწყარო და წალკა

  • კახა ოქრიაშვილი - ენმ - „ძალა ერთობაშია“
  • გოგი მეშველიანი - „ქართული ოცნება“
  • მამუკა ჩოქური - „ქართული მარში“
  • დარეჯან პეტრიაშვილი - „თავისუფალი საქართველო"
  • გიორგი ჭელიძე - „ლელო“
  • მაია ცაბუტაშვილი - „პატრიოტთა ალიანსი"

მცხეთა, დუშეთი, თიანეთი და ყაზბეგი

  • ეკა ბესელია - „სამართლიანობისთვის“
  • ცეზარ ჩოჩელი - ენმ - „ძალა ერთობაშია“
  • შალვა კერესელიძე - „ქართული ოცნება“
  • სოსო (მალხაზ) ვახტანგაშვილი - „ლელო“
  • სოსო შატბერაშვილი - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • ბექა ნათელაშვილი - „ლეიბორისტული პარტია“
  • გია აბჟანდაძე - „თავისუფალი საქართველო"
  • ვახტანგ მარტოლეკი - „თავისუფალი დემოკრატები“
  • ბაკურ ბუჩუკური - „რეფორმერი"

ხაშური, ქარელი, ვარიანი, ნიქოზი, ტირძნისი, სკრისა, შინდისი

  • კახა კოჟორიძე - „ლელო“
  • ნატო ჩხეიძე - ენმ - „ძალა ერთობაშია“
  • ზაზა დუგლაძე - „ქართული ოცნება“
  • ელიბო ტატურაშვილი - „პატრიოტთა ალიანსი"
  • ზვიადი გელაშვილი - „ქართული მარში“
  • ხათუნა გელაშვილი - „თავისუფალი საქართველო“
  • ნიკა მოსიაშვილი - „გირჩი“
  • ალექსი ჩხიკვაძე - „ერთიანი საქართველო - დემოკრატიული მოძრაობა“

გორი და კასპი

  • პაპუნა კობერიძე - „ლელო“
  • ნანა აღორძინება - „თავისუფალი საქართველო"
  • გიორგი ხოჯევანიშვილი - „ქართული ოცნება“
  • ბადრი ბასიშვილი - ენმ „ძალა ერთობაშია“
  • კობა მაზანაშვილი - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • ლევან თარხნიშვილი - „ევროპული საქართველო“

ახალციხე, ბორჯომი, ადიგენი, ასპინძა

  • ანტონ ობოლაშვილი - „ქართული ოცნება“
  • ვაჟა ჩიტაშვილი - ენმ „ძალა ერთობაშია“
  • ზურაბ ჩილინგარაშვილი - „ევროპული საქართველო“
  • დავით გოგიჩაიშვილი - „პატრიოტთა ალიანსი"
  • გოდერძი კუბლაშვილი - „თავისუფალი საქართველო“
  • გელა კვარაცხელია - „ტრიბუნა“

ახალქალაქი და ნინოწმინდა

  • სამველ მანუკიანი - „ქართული ოცნება“
  • არტაშეს ჰაკობიანი - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • არსენ კარაპეტიანი - „ევროპული საქართველო“
  • სამველ ეღიაზარიანი - „თავისუფალი საქართველო"
  • მელიქ რაისიანი - ენმ „ძალა ერთობაშია“
  • სოცგარ პუთულიანი - „ლელო“
  • ენზელ მკოიანი - დამოუკიდებელი

ქუთაისი

  • გრიგოლ ვაშაძე - ენმ „ძალა ერთობაშია“
  • ოთარ კახიძე - „ევროპული საქართველო“
  • ანა ნაცვლიშვილი - „ლელო“
  • ელგუჯა ხიშტოვანი - „თავისუფალი საქართველო"
  • ლაშა არსენიძე - „ტრიბუნა“
  • ზაზა ლომინაძე - „ქართული ოცნება“
  • თეა ერგემლიძე - „კონსერვატიული პარტია“
  • ერმილე ნემსაძე - „ქართული მარში“
  • ნონა ასათიანი - „პატრიოტთა ალიანსი"
  • იოსებ კენჭაძე - „მოქალაქეები“
  • თორნიკე მარჯანიშვილი - „ჩვენი საქართველო - სოლიდარობის ალიანსი"

საჩხერე, ჭიათურა და ხარაგაული

  • პაატა კვიჟინაძე - „ქართული ოცნება“
  • ანი მიროტაძე - „ლელო“
  • ნინო ბრეგვაძე - „ჩვენი საქართველო - სოლიდარობის ალიანსი"
  • გიორგი კასრაძე - „პატრიოტთა ალიანსი"
  • როსტომ ცარციძე - „თავისუფალი საქართველო"
  • სერგო რატიანი - „ევროპული საქართველო“
  • გიორგი კაპანაძე - ენმ „ძალა ერთობაშია“

ტყიბული, თერჯოლა, ზესტაფონი და ბაღდათი

  • ანა ბიბილაშვილი - „ლელო“
  • დავით შალამბერიძე - „ჩვენი საქართველო - სოლიდარობის ალიანსი"
  • ბეჟან წაქაძე - „ქართული ოცნება“
  • გიგი წერეთელი - „ევროპული საქართველო“
  • მურმან ნებიერიძე - „თავისუფალი საქართველო"
  • კახა გეწაძე - ენმ „ძალა ერთობაშია“
  • ოთარ შაორშაძე - „პატრიოტთა ალიანსი"
  • დავით გიორგაძე - „მოქალაქეები“
  • ანზორი ფორჩხიძე - „ქართული მარში“

სამტრედია, წყალტუბო, ვანი და ხონი

  • აკაკი ბობოხიძე - „ევროპული საქართველო“
  • ალექსანდრე ჩიქოვანი - „ჩვენი საქართველო - სოლიდარობის ალიანსი"
  • ირაკლი კობრავა - „პატრიოტთა ალიანსი"
  • ნანუკა ჟორჟოლიანი - ენმ „ძალა ერთობაშია“
  • გივი ჭიჭინაძე - „ქართული ოცნება“
  • თორნიკე ართმელაძე - „ლელო“
  • კობა ძიძიგური - „კონსერვატიული პარტია“
  • გოგი წულაია - „თავისუფალი საქართველო"

ზუგდიდი

  • გიგი უგულავა - „ევროპული საქართველო“
  • ალექსანდრე ახვლედიანი - „ლელო“
  • ირაკლი ჩიქოვანი - „ქართული ოცნება“
  • ოთარ ჭითანავა - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • გიორგი მორგოშია - „კონსერვატიული პარტია“
  • გიორგი გაბედავა - „ქართული მარში“
  • ვაჟა კიტია - „ტრიბუნა“
  • ზურაბ ჯინჯილავა - „თავისუფალი საქართველო“
  • ჯამბულ ნაჭყებია - „ჩვენი საქართველო - სოლიდარობის ალიანსი"

ფოთი, ხობი და სენაკი

  • გიგა ბოკერია - „ევროპული საქართველო“
  • მურთაზ ზოდელავა - ენმ „ძალა ერთობაშია“
  • გიორგი ბარამია - „ლელო“
  • ირაკლი ხახუბია - „ქართული ოცნება“
  • თეიმურ ფაჩულია - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • თემურ წურწუმია - „კონსერვატიული პარტია“
  • აპოლონ გარუჩავა – დამოუკიდებელი
  • დათო სარსანია – დამოუკიდებელი
  • ბორის (ჩელე) ყურუა - „გირჩი“
  • თამარ ფაჩულია - „თავისუფალი საქართველო"

წალენჯიხა, ჩხოროწყუ, მარტვილი და აბაშა

  • ალექსანდრე მოწერელია - „ქართული ოცნება“
  • ლელა ქებურია - „ევროპული საქართველო“
  • ვიქტორ ცაავა - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • თამარ ბელქანია - „ლელო“
  • ნინო გულია - „ჩვენი საქართველო - სოლიდარობის ალიანსი"
  • როლანდ ფიფია - ენმ „ძალა ერთობაშია"
  • გოჩა ბახია - „თავისუფალი საქართველო"

ოზურგეთი, ლანჩხუთი და ჩოხატაური

  • გიორგი სიორიძე - „ლელო“
  • ვასილ ჩიგოგიძე - „ქართული ოცნება“
  • ინგა მახარაძე - „სამართლიანობისთვის“
  • შოთა გოგიბერიძე - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • ხათუნა გოგორიშვილი - „ევროპული საქართველო“
  • ნინო შეწირული-გობრონიძე - „ჩვენი საქართველო - სოლიდარობის ალიანსი"
  • მანუჩარ კვირკველია - ენმ „ძალა ერთობაშია“
  • რამაზ ზოიძე - „ქართული მარში“

ბათუმი

  • ლევან ვარშალომიძე - ენმ „ძალა ერთობაშია“
  • იაგო ხვიჩია - „გირჩი“
  • რომან ჯიქია - „თავისუფალი საქართველო"
  • ნატალია ძიძიგური - „კონსერვატიული პარტია“
  • ირაკლი კუპრაძე - „ლელო“
  • რესან კონცელიძე -„ქართული ოცნება“
  • მირიან პაპუნიძე - „სამართლიანობისთვის“
  • ზაურ გაბაიძე - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • ჯუმბერ თავართქილაძე - „ქართული მარში“
  • არმაზ ახვლედიანი - „ევროპული საქართველო“
  • გენრი დოლიძე - „მოქალაქეები“
  • ჯეირან ოქროპირიძე - „რეფორმერი"

ქობულეთი

  • პაატა ცივაძე - „ლელო“
  • ზაალ მიქელაძე - „ქართული ოცნება“
  • კახა ცეცხლაძე - „სამართლიანობისთვის“
  • ამირან ტაკიძე - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • მიშა წიქარიძე - „ქართული მარში“
  • რუსუდან ოქროპირიძე - „თავისუფალი საქართველო"
  • ბონდო თედორაძე - ენმ „ძალა ერთობაშია“
  • გოჩა გამარჯობაძე - „ერთიანი საქართელო - დემოკრატიული მოძრაობა"

ხელვაჩაური, ქედა, შუახევი და ხულო

  • ანზორ ბოლქვაძე - „ქართული ოცნება“
  • ჯამბულ ხოზრევანიძე - „ლელო“
  • ზორბეგ ბერიძე - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • დალი ტაკიძე - „თავისუფალი საქართველო"
  • ტარიელ ნაკაიძე - „ევროპული საქართველო“
  • მიშა ბოლქვაძე - ენმ „ძალა ერთობაშია“
  • გიორგი გაბაიძე - „მოქალაქეები“

ამბროლაური, ონი, ცაგერი, ლენტეხი და მესტია

  • გოჩა ენუქიძე - „ქართული ოცნება“
  • სოსო ლიპარტელიანი - „ლელო“
  • პაატა მაცაბერიძე - „თავისუფალი საქართველო"
  • ერეკლე საღლიანი - „პატრიოტთა ალიანსი“
  • დილარ ხაბულიანი - ენმ „ძალა ერთობაშია“

საქართველოში საპარლამენტო არჩევნები 31 ოქტომბერს ჩატარდება.

დაწერეთ კომენტარი

XS
SM
MD
LG