Accessibility links

ცესკო: დათვლილია უბნების 88%, იმარჯვებენ „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარობის კანდიდატები


ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წინასწარი მონაცემებით, დათვლილია მეორე ტურში უბნების 88% და არჩევნების მეორე ტურში, რომელიც ოპოზიციის ბოიკოტის ფონზე მიმდინარეობდა, „ქართული ოცნების“ მაჟორიტარობის კანდიდატები იმარჯვებენ. ოპოზიცია საპარლამენტო არჩევნების შედეგებს არალეგიტიმურს უწოდებს და ამ დრომდე მათი მონაწილეობა მეორე ტურში ფორმალურ ხასიათს ატარებდა.

მაჟორიტარული საარჩევნო ოლქების მიხედვით, ცესკო-ს წინასწარი მონაცემები ასეთია:

№1 – მთაწმინდა, კრწანისი

  • ბექა ოდიშარია („ქართული ოცნება“) – 91.51%
  • შალვა შავგულიძე („ევროპული საქართველო“) – 8.49%;

№2 – ვაკე

  • ნოდარ ტურძელაძე („ქართული ოცნება“) 93.7%
  • ელენე ხოშტარია 6.3%(„ევროპული საქართველო“);

№3 – საბურთალო

  • დავით სერგეენკო („ქართული ოცნება“) 89.97%
  • ალექსანდრე ელისაშვილი („მოქალაქეები“) 10.03%;

№4 – ისანი

  • კახა კახიშვილი („ქართული ოცნება“) 92.74%
  • ხატია დეკანოიძე („ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – ძალა ერთობაშია“) 7.26%;

№5 – სამგორი

  • სოზარ სუბარი („ქართული ოცნება“) 88.19%
  • ლევან ხაბეიშვილი („ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – ძალა ერთობაშია“) 11.81%;

№6 – დიდუბე, ჩუღურეთი

  • გიორგი ვოლსკი („ქართული ოცნება“) 89.66%
  • ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე („გირჩი“) 10.34%;

№7 – ნაძალადევი

  • მიხეილ ყაველაშვილი („ქართული ოცნება“) 91.14%
  • შალვა ნათელაშვილი („ლეიბორისტული პარტია“) 8.86%;

№8 – გლდანი

  • ლევან კობიაშვილი („ქართული ოცნება“) 89.22%
  • ნიკანორ მელია („ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – ძალა ერთობაშია“) 10;78%;

№10 – თელავი, ახმეტა, ყვარელი და ლაგოდეხი

  • ირაკლი ქადაგიშვილი („ქართული ოცნება“) 89.67%
  • გიორგი ბოტკოველი („ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – ძალა ერთობაშია“) 10.33%;

№11 – მცხეთა, დუშეთი, თიანეთი და ყაზბეგი

  • შალვა კერესელიძე („ქართული ოცნება“) 93.23%
  • ცეზარი ჩოჩელი („ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – ძალა ერთობაშია“) 7.75%;

№12 – რუსთავი, გარდაბანი

  • ნინო ლაცაბიძე („ქართული ოცნება“) 87.65%
  • დავით კირკიტაძე („ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – ძალა ერთობაშია“) 12.35%;

№16 – ხაშური, ქარელი

  • ზაალ დუგლაძე („ქართული ოცნება“) 91.04%
  • ნატო ჩხეიძე („ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – ძალა ერთობაშია“) 8.96%;

№21 – ზესტაფონი, ტყიბული, თერჯოლა, ბაღდათი

  • ბეჟან წაქაძე („ქართული ოცნება“) 91.87%
  • კახა გეწაძე („ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – ძალა ერთობაშია“) 8.13%;

№23 – ქუთაისი

  • ზაზა ლომინაძე („ქართული ოცნება“) 93.6%
  • გრიგოლ ვაშაძე („ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – ძალა ერთობაშია“) 8.54;

№27 – ზუგდიდი

  • ირაკლი ჩიქოვანი („ქართული ოცნება“) 94.06%
  • მალხაზ ჯალაღონია („ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – ძალა ერთობაშია“) 5.94%;

№28 – ბათუმი

  • რესან კონცელიძე („ქართული ოცნება“) 88.47%
  • ლევან ვარშალომიძე („ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – ძალა ერთობაშია“) 11.53%;

№30 – ხელვაჩაური, ქედა, შუახევი და ხულო

  • ანზორ ბოლქვაძე („ქართული ოცნება“) 88.73%
  • მიშა ბოლქვაძე („ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – ძალა ერთობაშია“) 11.27%.

რაც შეეხება დანარჩენ 13 ოლქს, აქ არჩევნებში გამარჯვებული კანდიდატები პირველსავე ტურში გამოვლინდნენ და ყველა მათგანში „ქართული ოცნების“ კანდიდატმა გაიმარჯვა.

ამასთან, მერის რიგგარეშე არჩევნების მეორე ტური გაიმართა ქუთაისში, სადაც ცესკო-ს წინასწარი მონაცემებით იოსებ ხახალეიშვილს („ქართული ოცნება“) 91.93% აქვს და გრიგოლ შუშანიას („ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – ძალა ერთობაშია“) 8.07%.

პარლამენტი კომპლექტდება პროპორციული წესით არჩეულ 120 და მაჟორიტარული წესით არჩეულ 30 დეპუტატისგან.

ოპოზიცია მიღებულ მანდატებზე უარს აცხადებს, პარლამენტში შესვლაზე უარს ამბობს და ხელახალ არჩევნებს ითხოვს საარჩევნო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელობისა და წესის ცვლილების და პოლიტპატიმრების გათავისუფლების შემდეგ, რადგან თვლის, რომ 31 ოქტომბრის არჩევნები გაყალბდა, მეორე ტური კი ფორმალობაა.

ქართული ოცნების ერთ-ერთმა ლიდერმა, ირაკლი კობახიძემ საარჩევნო უბნების დახურვისას პარტიის ოფისში გამართულ ბრიფინგზე ეს არჩევნებიშეაფასა, როგორც "უმნიშვნელოვანესი წინგადადგმული ნაბიჯი ქართული დემოკრატიის განვითარების გზაზე" და თქვა რომ მომავალი პარლამენტი იქნება ისეთი, სადაც "მმართველი პარტია არ ფლობს ჭარბ უმრავლესობას.

დაწერეთ კომენტარი

XS
SM
MD
LG