• სასამართლო ვალდებულია საპროცესო შეთანხმების დამტკიცებამდე დარწმუნდეს, რომ "შეთანხმება დადებულია წამების, არაადამიანური ან დამამცირებელი მოპყრობის ან სხვაგვარი ძალადობის, დაშინების, მოტყუების ან რაიმე უკანონო დაპირების გარეშე".
უშუალოდ პროცედურულ ნაწილთან შეკითხვები იურისტებს არა აქვთ, თუმცა ნაკლებად წარმოუდგენიათ ბაჩიაშვილის მსგავსი “მაქსიმალური შედეგის” მიღწევა სხვა რიგით პატიმრის შემთხვევაშიც იყოს შესაძლებელი - ივანიშვილის ფაქტორის გათვალისწინების გარეშე.
“რიგითი მოქალაქისთვის ყველაზე მდიდარ სიზმარშიც წარმოუდგენელი იქნებოდა”, “ღმერთმა ყველას ხელი მოუმართოს, მიხარია ყველა პატიმრის გათავისუფლება, მაგრამ, ფაქტიურად, თავისუფლება და მართლმსაჯულება მხოლოდ მდიდრების ფუფუნებად რჩება ამ ქვეყანაში”, - ეუბნება რადიო თავისუფლებას ცნობილი იურისტი, ადვოკატი რომელმაც ვინაობის გამხელა არ ისურვა.
და რა იწვევს კონკრეტულად შეკითხვებს?
იურისტები განგვიმარტავენ, რომ:
• მას შემდეგ, რაც პროკურატურა სასამართლოს შუამდგომლობით მიმართავს, სხდომის დანიშვნა სასამართლოს პრეროგატივაა. მოსამართლეს შეუძლია პროცესი ორი კვირის ფარგლებში დანიშნოს - ბაჩიაშვილის შემთხვევაში, 3 საქმეზე, 2 სხვადასხვა სასამართლოში სხდომები ერთ დღეს დაინიშნა;
• ასევე - მოსამართლეს შეუძლია არ დააკმაყოფილოს პროკურატურის შუამდგომლობა და არ დაამტკიცოს საპროცესო შეთანხმება. ბაჩიაშვილის შემთხვევაში - 3 ასეთი შეთანხმება დამტკიცდა.
• ასევე, მაქსიმალური შედეგია, როდესაც საპროცესო შეთანხმებით, 11-წლიანი სასჯელის მქონე მსჯავრდებული თავისუფლდება. არცთუ იშვიათად, მსჯავრდებულების ადვოკატები მხოლოდ პატიმრობის ვადის შემცირებას აღწევენ.
იურისტი, ადვოკატი შოთა თუთბერიძე, ჩვენთან საუბრისას კიდევ ერთ გარემოებას გამოყოფს.
“ზოგადად, უზენაეს სასამართლოში საქმეების წარმოებაში მიღებაც ძალიან იშვიათია - 100 საქმიდან ერთს იღებენ ხოლმე და ბაჩიაშვილის ორი საქმე მოხვდა იქ და ორივეზე საპროცესო შეთანხმების გაფორმება მოხერხდა. წარმოუდგენელია, როდესაც ორი გამამტყუნებელი განაჩენი აქვს ერთი და იმავე პირზე პროკურორს და მაინც მიდის ამაზე - რა ინტერესი შეიძლება ჰქონდეს?! ამ შემთხვევაში, აშკარა ინტერესია მილიარდი დოლარი, რომლის დაბრუნებაც ბაჩიაშვილისგან ბიძინა ივანიშვილი ითხოვდა” – თუთბერიძის თქმით, საქართველოში მართლმსაჯულების სისტემა „ერთი კაცის ნება-სურვილზეა აწყობილი“ და ბაჩიაშვილი ქმნის დიდ კონტრასტს „იმ პოლიტპატიმრებთან, რომლებიც აქციების გამო სხედან ციხეში“.
„პროცედურულად ყველაფერი სწორად არის. მაგრამ მართლმსაჯულება აღსრულდა? კი, თავისუფლება კარგია, გარეთ არის, მაგრამ მან [ბაჩიაშვილმა] აღიარა ყველა დანაშაული, რაზეც მანამდე მთელი საქართველო შეძრა - რომ ივანიშვილის პირადი პატიმარი იყო და როგორ გავიგო მე, საქართველოს მოქალაქემ - სად არის სიმართლე და სად არა?! უნდა ახსნას ეს ყველაფერი და თუ არაფერს იტყვის, მაშინ იფიქრებს საქართველოს მოქალაქე, რომ ეს ყველაფერი შეთამაშებულია“, - ეუბნება რადიო თავისუფლებას იურისტი, ადვოკატი მარი შათირიშვილი.
„აი მესმის საჩუქარი - ბაჩიაშვილმა ბრალის აღიარებით და თანხის გადახდით მიულოცა“ - წერდნენ სოციალურ ქსელებში. 18 თებერვალს ბიძინა ივანიშვილს 70 წელი შეუსრულდა. ბაჩიაშვილის გათავისუფლების თემაზე დისკუსიები ისევ გრძელდება:
· “იოლად შეიძლება გაჩნდეს ეჭვი, რომ სასამართლოს მიერ დამტკიცებულ დანაშაულთან არც გვქონია საქმე”.
· “ეს უფრო ფინანსური შეთანხმებაა, ვიდრე საპროცესო”
· “უბედურებაა. ეს არის სამართლებრივი სახელმწიფო?”
· “დიდი ხანია, ყველაფერი მოსულა ამ ქვეყანაში”.
· “ბიძინას დუქანში ვცხოვრობთ”.
· “დადე მაყუთი და გარეთ ხარ”.
რა ბედი ეწია მძღოლს?
მას შემდეგ, რაც ბაჩიაშვილის გათავისუფლების ამბავი გაიგეს, ბევრი დაინტერესდა - რა ბედი ეწია შოთა ქარუმიძეს - ავტომობილის მძღოლს, რომელმაც ბაჩიაშვილი, საქართველოდან გაქცევისას, სომხეთის საზღვარზე გადაიყვანა.
მას უკვე მისჯილი აქვს თავისუფლების აღკვეთა 4 წლითა და 6 თვით.
„ქარუმიძის თემა შეთანხმების ნაწილი არავისთან ყოფილა... საქმე უზენაეს სასამართლოში აღარ წაგვიღია, რადგან კატეგორიული უარი თქვა საპროცესო შეთანხმებაზე პროკურატურამ. თუმცა ბაჩიაშვილთან სწორედ უზენაეს სასამართლოში გაფორმდა საპროცესო შეთანხმება.
ახლა ვაპირებთ, რომ პრეზიდენტს მივმართოთ შეწყალების თხოვნით, იქნებ გაითვალისწინოს“, - უთხრა რადიო თავისუფლებას ქარუმიძის ადვოკატმა, ალექსანდრე ამირხანაშვილმა და განმარტა, რომ შოთა ქარუმიძესთან ამ ეტაპზე საპროცესო შეთანხმების გაფორმება აღარ არის შესაძლებელი - „რადგან სამართლებრივი გზები ამოწურულია“.
რაზე გარიგდნენ?
სამოქალაქო დავის პროცესში გიორგი ბაჩიაშვილის ინტერესებს ადვოკატი სოფიო ქურთაული იცავდა.
მორიგების შედეგი კონფიდენციალურია და დაცვის მხარე არ აკონკრეტებს - რა სახით და რა მასშტაბით აუნაზღაურდა ზიანი ბიძინა ივანიშვილს.
ამ საქმის ფარგლებში, თავიდან, ბიძინა ივანიშვილი ბაჩიაშვილისგან დაახლოებით 9 000 ბიტკოინის გადახდას მოითხოვდა, რაც თანხაში იმ მომენტისთვის 868 მილიონ დოლარს შეადგენდა.
სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ზიანი ან ბიტკოინების სახით ან თანხით უნდა ანაზღაურებულიყო. რადიო თავისუფლების ინფორმაციით, შესაბამისი კურსი აღსრულებისას, გადახდის დროს უნდა განსაზღვრულიყო.
• 2025 წლის 1 მაისს, თბილისის საქალაქო სასამართლოში ივანიშვილმა პროცესი მოიგო, გამარტივებული წესით და სასამართლომ სრულად დააკმაყოფილა მოსარჩელის მოთხოვნები, მათ შორის, გადაწყვეტილების დაუყოვნებლივ აღსრულების შესახებ. დაცვის მხარე მაშინ აცხადებდა, რომ გადაწყვეტილება ეწინააღმდეგება სამოქალაქო საპროცესო კანონმდებლობას.
• გადაწყვეტილება სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრდა. ერთი სხდომა გადაიდო, მეორე კი 2025 წლის 2 ოქტომბერს გაიმართა. იქაც ბიძინა ივანიშვილმა მოიგო - პირველი ინსტანციის გადაწყვეტილება ძალაში დარჩა.
• ამის შემდეგ, გასაჩივრდა უზენაეს სასამართლოში.
„უზენაესში ჩვენი საჩივარი მისული იყო ნოემბრის დასაწყისში. წარმოებაში მიღება 10 დღის ვადაში წყდება, დასაშვებობისთვის უფრო ხანგრძლივი ვადებია. უზენაეს სასამართლოში საქმე წარმოებაში იყო მიღებული, როცა მხარეთა მორიგება დამტკიცდა [18 თებერვალს]“, - ეუბნება რადიო თავისუფლებას ადვოკატი სოფიო ქურთაული და გვიზუსტებს, რომ სასამართლომ, მორიგების საკითხზე, გადაწყვეტილება ზეპირი მოსმენის გარეშე მიიღო.
2025 წლის იანვარში, „ქართული ოცნების“ დამფუძნებლის, ბიძინა ივანიშვილის ადვოკატმა დაადასტურა ინფორმაცია, რომ - ივანიშვილმა თავის ყოფილ ფინანსისტს, გიორგი ბაჩიაშვილს, მორიგება შესთავაზა.
„ადგილი ჰქონდა არა რაიმე კრიმინალურ ქმედებას, არამედ მორიგების მცდელობას მხარეთა შორის, რაც სრულიად ჯანსაღი მოვლენაა“, „არაერთ საქმეზე ჰქონია ადგილი მსგავს კომუნიკაციას მხარეებს შორის და მომავალშიც ექნება“ - აცხადებდა თეიმურაზ წიქვაძე.
ეს განმარტებები ბაჩიაშვილის მიერ გახმაურებულ ინფორმაციას მოჰყვა. ის ამბობდა, რომ ივანიშვილი, „შუამავლის“ მეშვეობით, 5000 ბიტკოინის გადახდას სთავაზობდა და იყო პირობა, რომ - “ყოველ თვეში ეს გადასახადი თანხა გაიზრდებოდა 500 ბიტკოინით“.
„ივანიშვილი აგრძელებს გამოძალვას. ეს არის გამოძალვა, როცა სისხლის სამართლის პასუხისგების მუქარის ქვეშ ადამიანს სთხოვ დიდძალი ოდენობის თანხის გადახდას“, - თქვა ბაჩიაშვილმა 2025 წლის ივნისში.
გიორგი ბაჩიაშვილი, 2011 წლიდან, ბიძინა ივანიშვილის „პირადი ფინანსისტი“ და მეტად დაახლოებული ადამიანი იყო. შემდეგ ის ივანიშვილის „თანაინვესტირების ფონდის“ ხელმძღვანელი გახდა. მის წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის სამი საქმიდან ორი სწორედ ივანიშვილის ფინანსებს უკავშირდებოდა.
"მტკიცებულებათა ერთობლიობა აღიარების გარდა, სხვა გზას არ ტოვებს. აღიარა იმიტომ, რომ რეალურად ჩაიდინა დანაშაული და მისი დანაშაულებრივი საქმიანობა, რასაკვირველია, აისახა კონკრეტულ ქმედებებშიც... არა მარტო ამ შემთხვევაში, ზოგადად, არსებობს ეს პოლიტიკა საქართველოში, რომ ნებისმიერი ადამიანი, ვინც აანაზღაურებს თუნდაც მძიმე ზარალს, რომელიც სახელმწიფოს, კონკრეტულ პირს, პირთა ჯგუფს მიაყენა, თუ აღიარებს, და ამ შემთხვევაში ესეც მოხდა, რასაკვირველია, კანონი მის მიმართ იქნება შეღავათიანი", - უთხრა 19 თებერვალს ჟურნალისტებს გია ვოლსკიმ, "ქართული ოცნების" წარმომადგენელმა სადავო პარლამენტში, პირველმა ვიცე-სპიკერმა.
წლების განმავლობაში, ბაჩიაშვილი ყველა ბრალდებას ყალბსა და პოლიტიკურად მოტივირებულს უწოდებდა. აცხადებდა, რომ ყოფილ მოკავშირესთან, ბიძინა ივანიშვილთან ურთიერთობა გაუფუჭდა ანტიდასავლური განწყობების ფონზე, მას შემდეგ, რაც უარი თქვა წერილების გამოქვეყნებაზე „გლობალური ომის პარტიის“ შესახებ - რასაც შემდეგ, ივანიშვილთან დაახლოებული ფილოსოფოსი, ზაზა შათირიშვილი აკეთებდა.
ბაჩიაშვილის გასამართლებისა თუ პატიმრობის პროცესს არაერთი ხმაურიანი ამბავი უკავშირდება:
• 2025 წლის 9 ივნისს, სასამართლო სხდომაზე, ბაჩიაშვილმა თქვა, რომ “ბატონი ანრი ოხანაშვილი [სუსის მაშინდელი უფროსი] იმყოფებოდა იმ [თვითმფრინავის] ბორტზე”, რომლითაც ის ბიძინა ივანიშვილის დაკვეთით “მოიტაცეს” - არაბთა გაერთიანებული საამიროებიდან და თვალებახვეული ჩამოიყვანეს საქართველოში. “ზღაპრებს ჰყვება”, - უთხრა ოხანაშვილმა ჟურნალისტებს.
• სუსი ირწმუნებოდა, რომ, 2025 წლის მაისში, ბაჩიაშვილი დააკავეს საქართველოს „მწვანე საზღვრის“ მონაკვეთში, ანონიმური შეტყობინების საფუძველზე. ის საქართველოდან მარტის დასაწყისში წავიდა, მალულად - გადაწყვეტილება რეალური საფრთხეების არსებობით ახსნა.
• 2025 წლის ივლისში გავრცელდა ინფორმაცია, ბაჩიაშვილის ციხის საკანში ცემის შესახებ - მისთვის უცნობი პირების მიერ.
• ბაჩიაშვილი ამბობდა, რომ, ცემის ფაქტამდე, მას ციხის [მე-8 დაწესებულების] უფროსმა, დავით გოგობერიშვილმა ურჩია, ბიძინა ივანიშვილისთვის გადაეცა მთელი თავისი საბანკო ანგარიშები, კრიპტოვალუტის საფულეების მისამართები.
• ცემის ფაქტის შემდეგ, გოგობერიშვილი პოსტიდან გადადგა; 7 ოქტომბერს კი - გარდაცვლილი იპოვეს, ცეცხლსასროლი იარაღის სროლის კვალით. გამოძიება თვითმკვლელობამდე მიყვანის მუხლით დაიწყო.
• სახელმწიფო უწყებები აცხადებდნენ, რომ ბაჩიაშვილის ცემა ინსცენირებული იყო, ბაჩიაშვილთან შეთანხმებით. ამ საქმეზე სუსმა პენიტენციური დეპარტამენტის დირექტორის ყოფილი მოადგილე, გიორგი ქემოკლიძე დააკავა.