ახალაია პატიმრობაში დატოვეს - რას ამბობს ექსპერტიზა „ბურჭულაძე-ახალაიას ზარზე“
ბაჩო ახალაია „წინასწარ პატიმრობაში“ დატოვეს.
თბილისის საქალაქო სასამართლომ „წინასწარ პატიმრობაში“ დატოვა თავდაცვის ყოფილი მინისტრი ბაჩო ახალაია, რომელსაც 2025 წლის 4 ოქტომბრის „მშვიდობიანი დამხობის“ აქციის ორგანიზებას ედავებიან.
საქმეზე გამოძიება დასრულდა და დღეს, 16 თებერვალს, წინასასამართლო სხდომა გაიმართა - კვლავ დახურულ კარს მიღმა.
ბაჩო ახალაიას ცოლმა ანი ნადარეიშვილმა და ახალაიას ადვოკატმა მალხაზ ველიჯანაშვილმა განაცხადეს, რომ თვეების წინ გავრცელებული აუდიოჩანაწერის ექსპერტიზამ აჩვენა, რომ თითქოსდა პაატა ბურჭულაძესა და ბაჩო ახალაიას შორის სატელეფონო საუბრის ჩანაწერი „ყალბია“.
რას ამბობს ექსპერტიზა?
სხდომის დაწყებამდე ანი ნადარეიშვილმა ჟურნალისტებს განუცხადა: „საქმეში დევს თავიანთი [ბრალდების მხარის - რ.თ.] ექსპერტიზის დასკვნა, რომ ჩანაწერი არის ყალბი“.
„ოფიციალურად დასკვნა არის გაცემული საქმეში, რომ თავად მათ მიერ გაცემული ექსპერტიზის დასკვნით არაფერი დასტურდება. ის, რომ ყალბი და დამონტაჟებული იყო, საზოგადოებამ ისედაც იცოდა, უბრალოდ ეს თავადაც დაადგინეს და მეტი არაფერი“, - განაცხადა ადვოკატმა მალხაზ ველიჯანაშვილმა.
როდესაც ჟურნალისტებმა პროკურორ თამარ ბეჟუაშვილს დაუსვეს ამ საკითხზე შეკითხვა, მან პირდაპირი პასუხის გაცემისგან თავი შეიკავა და განაცხადა:
„სისხლის სამართლის საქმეში არსებობს ათეულობით ექსპერტიზის დასკვნა, მათ შორის არსებობს ფონოსკოპიური ექსპერტიზის დასკვნაც. იმის გათვალისწინებით, რომ სასამართლო პროცესი დახურულ რეჟიმში წარიმართება, მტკიცებულებების შინაარსზე ბრალდების მხარე, ამ შემთხვევაში, ვერ გააკეთებს განმარტებას“.
ასევე ნახეთ "ბგერაც არ არის ჩემი" - ბაჩო ახალაია და მისი ცოლი ერთ დღეს საგამოძიებო უწყებებში
ტელეკომპანია „პირველი“ იუწყება, რომ მოიპოვა ფონოსკოპიური ექსპერტიზის დასკვნა, რომელშიც წერია:
1. „ექსპერტიზაზე წარმოდგენილ ჩანაწერში „faruli axalaia burchuladze.mp4“ არსებული პიროვნებების ხმა ავთენტურია.
2. ჩანაწერი „faruli axalaia burchuladze.mp4“ ექსპერტიზაზე წარმოდგენილია მონტაჟის ნიშნებით, რის გამოც ავთენტურობის დადგენა შეუძლებელია“.
ტელეკომპანიამ სამხარაულის ექსპერტიზის ბიუროს მიერ შედგენილი დასკვნის დოკუმენტის ეს ძირითადი ნაწილიც გაასაჯაროვა. დოკუმენტს ხელს აწერენ დავით გრატიაშვილი და ზურაბ ოქროპირიძე.
წყარო: "ტვ პირველი"
ჩანაწერი „იმედზე“ გამოქვეყნდა 4 ოქტომბერს. „მედიის განვითარების ფონდის“ ფაქტების გადამოწმების პლატფორმამ „მითების დეტექტორმა“ მალევე განაცხადა, რომ ეს ჩანაწერი ფალსიფიცირებულია და 75%-ით ხელოვნური ინტელექტის მიერაა გენერირებული.
„ამიტომ ხურავენ სხდომას“ - ნადარეიშვილი
„ძალიან კარგად ვიცით, რომ იმ ჩანაწერის საფუძველზე არ დაუკავებიათ ბაჩო“, - განაცხადა ანი ნადარეიშვილმა.
„მთელი პასუხისმგებლობით მინდა გითხრათ, რომ საქმეში არანაირი მტკიცებულება არ დევს“, - აღნიშნა მან.
„საერთოდ მოწმეც არ ჰყავთ და აქედან გამომდინარე ხურავენ ზუსტად სასამართლო პროცესებს, რომ საზოგადოებამ არ გაიგოს სიმართლე“, - თქვა ბაჩო ახალაიას მეუღლემ.