- მზარდია ტურიზმის პოტენციალიც,
- 45-ზე მეტი ავიაკომპანია დაფრინავს 25-ზე მეტ ქვეყანაში,
- ტერიტორიულად ახლოს არის როგორც არაბთა გაერთიანებულ საამიროებთან, ასვე ევროპის ქვეყნებთან,
- იოლია უძრავი ქონების შეძენა უცხოელებისთვის.
ბროკერები და ინფლუენსერები ამბობენ, რომ საქართველოში მშენებლობების ბუმია და თბილისი მეორე დუბაი ხდება.
ბრიუსელის მიმართ თბილისის კონფრონტაციული პოლიტიკის ფონზე საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესი შეჩერებულია. ბრიუსელში განაცხადეს ისიც, რომ “საქართველოს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყნის მხოლოდ სახელი“ დარჩა და საქართველო ევროკავშირისკენ აღარ მიდის. 2024 წელს, ევროკავშირმა, ადამიანის უფლებების დარღვევისა და დემოკრატიული უკუსვლის გამო, საქართველოს გაწევრიანების პროცესის შეჩერებაზე განაცხადა; ხოლო თბილისმა ევროკომისია შანტაჟში დაადანაშაულა. ამავე წლის ნოემბერში, “ქართული ოცნების” ხელისუფლებამ გამოაცხადა, რომ 2028 წლის ბოლომდე პოლიტიკური დღის წესრიგიდან ხსნის ევროკავშირთან გაწევრიანების თაობაზე მოლაპარაკებების დაწყებას - რაც ევროინტეგრაციის აუცილებელი ეტაპია. ბრიუსელსა და თბილისს შორის შეჩერდა მაღალი დონის შეხვედრები, გაიყინა თანამშრომლობის არაერთი მიმართულება, დაპაუზდა დახმარების პროგრამები, ხელისუფლების წარმომადგენლებისთვის დაწესდა სავიზო შეზღუდვები.
"Mira Verde"-ს რეკლამებში ახსენებენ საქართველოში არაბთა გაერთიანებული საამიროების 6-მილიარდიან ინვესტიციასაც. თუმცა, Mira Developments-ის მიერ ჩაფიქრებულ პროექტი „Eagle Hills“-ის ინვესტიციის ნაწილი არ არის. Mira Developments-ი დამოუკიდებლი კერძო კომპანიაა.
2025 წლის სექტემბერ-ოქტომბერში, თბილისში გამართულ ფორუმზე, “მირა დეველოპმენტს”-მა დუბაიდან 320 ბროკერი, ბლოგერი, დიზაინერი და ინვესტირების სპეციალისტი მოიწვია.
დასვენება, ექსკურსიები, ვახშმები, კონკურსები, კონცერტები ქართული ცეკვებით და რაც მთავარია - "მირა ვერდეს" პროექტის პრეზენტაცია - სტუმრების გრაფიკი წინასწარ იყო გაწერილი.
არაბული ინვესტიცია - რუსული ელფერით
Mira Developments-ი 2023 წელს, დუბაიში დაფუძნდა.
თანადამფუძნებლები და მმართველები არიან ტიმურ მამაიხანოვი და ტამარა გეტიგეჟევა - რუსეთის მოქალაქეები, რომლებიც ბიზნესს საქართველოშიც ფლობენ. საჯარო რეესტრის თანახმად, 2021 წელს, მათ თბილისში შპს “მირა ჰოტელი” ["Mira Hotel"] დააფუძნეს - წილებს 50%-50%-იანი თანაფარდობით ფლობენ.
ტიმურ მამაიხანოვს უმაღლესი განათლება მოსკოვში აქვს მიღებული. რუსეთში, მათ შორის - დაღესტანში წარმოებული ბიზნეს-საქმიანობის ცნობები რუსეთის საძიებო ბაზებში იძებნება.
ინტერნეტში გავრცელებული ვიდეოები ადასტურებს, რომ ტამარა გეტიგეჟევა თავად მონაწილეობდა შარშან თბილისში გამართულ ღონისძიებაში და ასობით სტუმარს დუბაიდან სიტყვითაც მიმართავდა.
საჯარო წყაროებში იძებნება მსგავსი სახელწოდების შპს - „Mira-Hotels“-ი - სასტუმროსა და რესტორნების მართვის კომპანია - რომელიც თბილისში მენეჯმენტს უწევს რამდენიმე ცნობილ სასტუმროს და პორტფოლიოში შეყვანილი ჰყავს ასევე "მირა თრეველსი". როგორც Mira Developments-იდან მოგვწერეს, კომპანია Mira Developments-ს არანაირი შეხება არა აქვს - უკვე არსებულ სასტუმროებთან - "ოპერაციული, კორპორაციული ან სხვა სახის".
რუსეთის მოქალაქე - ტიმურ მამაიხანოვი მოხსენიებულია რუსეთის მედიის - „დოსიე ცენტრის“ ჟურნალისტურ გამოძიებაში, რომელიც შარშან გამოქვეყნდა.
გამოძიების თანახმად:
- დუბაიში მოქმედი კომპანია MIRA რუსული ფულის გათეთრების სქემაში იყო ჩართული - საეჭვო კლიენტებს გაურკვეველი წარმოშობის ფულით დუბაიში უძრავი ქონების ყიდვის შესაძლებლობას აძლევდა.
- უძრავი ქონების შესაძენად საჭირო ნაღდი ფული მოსკოვში მდებარე ერთ-ერთ სასტუმროში უნდა მიეტანათ. შემდეგ კი, კონკრეტულ უძრავ ქონებას, დუბაიში, კლიენტისთვის ოფშორებში დარეგისტრირებული კომპანია ყიდულობდა.
ჟურნალისტური გამოძიების თანახმად - ამ სქემის უკან დგანან ადამიანები „მჭიდროდ დაკავშირებული ჩრდილოვან ტრანზაქციებთან და კრიპტოდანაშაულთან“.
მამაიხანოვმა „დოსიე ცენტრის“ ყურადღება, როგორც აცხადებენ - მისი ყოფილი ბიზნეს-პატნიორის, ხაჯი-მურატ მაგომედოვისა და მისი ცოლის საქმის გამოძიებისას მიიპყრო. გამოძიების მიხედვით, წლების წინ, მამაიხანოვი და მაგომედოვი ერთად ფლობდნენ „Yablokostor“-ს [Apple Store], მოსკოვში - ცნობილ შოპინგცენტრ Gorbushka-ში.
როგორ ყიდულობდნენ ბინას დუბაიში
"დოსიე ცენტრის" თანახმად, MIRA-ს უძრავი ქონების აგენტმა, რომელიც ოფიციალური რეესტრიდან შემთხვევითი პრინციპით შეარჩიეს, ისინი დააკავშირა ადამიანთან მოსკოვში, რომლისთვისაც ფული უნდა მიეტანათ.
"ბინის შეძენის მსურველი" ფულის მისატანად მოსკოვში მდებარე ერთ-ერთ სასტუმროში დაიბარეს. მანამდე მას აუხსნეს, რომ არც საბანკო ოპერაცია დასჭირდებოდა, არც ნოტარიუსი და საქმე არც მაკონტროლებელ ორგანოებთან ექნებოდა - და პრობლემა არ იყო, რომ კლიენტს ბინის ყიდვა სავარაუდოდ საეჭვო წარმოშობის ფულით სურდა.
პარალელურად, „დოსიე ცენტრმა“, როგორც აღნიშნავენ, იმავე სასტუმროში ნომერი იქირავა და აღმოაჩინა, რომ საბანკო ანგარიში, რომელიც მათ ნომრის ფულის გადასახდელად უნდა გამოეყენებინათ - ინდმეწარმე ტიმურ მამაიხანოვის საბანკო ანგარიში იყო.
არაბთა გაერთიანებული საამიროების რეესტრის შესწავლის შემდეგ, „დოსიემ“ დაადგინა, რომ MIRA-ს სახელის ქვეშ გაერთიანებული კომპანიები დაკავებული არიან დეველოპერული საქმიანობით, უძრავი ქონების სერვისებით, შეძენილი უძრავი ქონების მართვის მომსახურებით და ასევე - კლიენტებს ჰპირდებიან დახმარებას ლეგალური საბუთების მიღებაში, საბანკო ანგარიშების გახსნაში, კომპანიების რეგისტრაციაში. ამ სერვისების შესახებ ცნობები ღიად - MIRA INTERNATIONAL-ის ოფიციალურ ვებსაიტზეც იძებნება.
“დოსიე ცენტრის” გამოძიებასთან დაკავშირებით დასმულ შეკითხვაზე - Mira Developments-ი გვწერს, რომ საკითხით შვეიცარიის მედიაც დაინტერესდა და პასუხი მათაც გაუგზავნეს, რომ "დოსიეს" “ბრალდებები სრულიად უსაფუძვლოა და წარმოადგენს აშკარად მიკერძოებული ნარატივის ნაწილს”.
“Mira Developments-ი, არასოდეს არის ჩართული და არც ენდობა რაიმე სახის საეჭვო ან უკანონო პრაქტიკას საკუთარი საქმიანობის წარმართვისას”, - აცხადებს “Mira Developments-ი რადიო თავისუფლებისთვის გამოგზავნილ წერილში.