სხდომაზე მასალების დახევის საქმეზე ბაია მარგიშვილს გირაო შეუფარდეს - მის წინააღმდეგ გამოძიება გრძელდება
ბაია მარგიშვილი რუსთაველის გამზირზე, პარლამენტის შენობის წინ მიმდინარე დემონსტრაციაზე
სამოქალაქო აქტივისტს, ბაია მარგიშვილს, 5000-ლარიანი გირაო შეეფარდა სასამართლო სხდომაზე საქმის მასალების დახევის გამო. ამ საქმეზე აღკვეთის ღონისძიება მას რამდენიმე დღის წინ შეუფარდეს, პროკურატურა კი გამოძიებას აგრძელებს.
მარგიშვილი თავად ამ სხდომას არ ესწრებოდა - სასამართლომ კი გადახდის ვადად 30 დღე განუსაზღვრა. განჩინების ჩასაბარებლად მას მისვლა სთხოვეს.
„სამართლებრივი აბსურდია. ერთსა და იმავე საქმეზე მეორედ მსჯიან... რომ დამირეკეს, ვუთხარი 200 ლარი არ გადავიხადე და ახლა ამ 5000 ლარს გადავიხდი მეთქი?!“ - უთხრა ბაია მარგიშვილმა რადიო თავისუფლებას.
რატომ აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე?
გასული წლის 7 ნოემბერს თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ზვიად ცეკვავამ განიხილა ბაია მარგიშვილის წინააღმდეგ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ შეტანილი საქმე - პოლიცია მას პარლამენტის წინ რუსთაველის გამზირის ხელოვნურად გადაკეტვას ედავებოდა.
იმ დღეს, სანამ ცეკვავა 14-დღიან პატიმრობაში გაუშვებდა, ახალგაზრდა ქალი მოსამართლემ 200 ლარით დააჯარიმა და სასამართლო დარბაზიდან გააძევა - მან არ შეასრულა მოთხოვნა, დამჯდარიყო მხარეებისთვის გამოყოფილ სკამზე.
„თავზე დაგახიეს კონსტიტუცია, რაზე მელაპარაკებით, ასე დაგახიეს თავზე კონსტიტუცია...“ - თქვა ბაია მარგიშვილმა, აიღო სხდომის ოქმი, დახია და ზვიად ცეკვავას წინ მაგიდაზე დაყარა.
ბაია მარგიშვილი იმავე დღეს, გადაწყვეტილების გამოცხადების შემდეგ დააკავეს სასამართლოს ჭიშკართან.