თავის მხრივ, ბენ ანორი ფლობს იმ შენობას, სადაც ეს ორივე ოფისია. „ქრონიკა პლუსიც“ და „ნომადაუც“ ბენ ანორს იჯარას უხდიდნენ. ადვოკატ, ზურა თოდუას თქმით, ერთსა და იმავე დღეს და ერთდროულად შეუწყვიტეს გადახდა. ამის შემდეგ იწყებს დავას ებრაელი ბიზნესმენი.
დღეს ეს მრავალსართულიანი შუშის შენობა დაკეტილია. ფოტო გადაღებულია 2026 წლის 18 თებერვალს
ბენ ანორი ამბობს, რომ საქართველოში დეველოპერული ბიზნესითაა დაკავებული. „ყიდულობს უძრავ ქონებას, არემონტებს და აქირავებს“.
მისი მტკიცებით, ამიტომ იყიდა შენობა საბურთალოზე, ფანჯიკიძის პირველ ნომერში. ამ შენობაში მესამე და მეოთხე სართულები დაუთმო „ქრონიკა პლუსსა“ და შპს „ნომადაუს“.
ბენ ანორი სოციალულ ქსელში ზურაბ თოდუას გავრცელებულ ვიდეოში ამბობს, რომ 2023 წლის მარტში ელისო კილაძეს საოფისე ფართი 5 000 დოლარად მიაქირავა.
„ივნისის თვემდე კილაძე კეთილსინდისიერად იხდიდა იჯარის გადასახადს და თანხის დანიშნულებაში წერდა კიდეც „იჯარა“, შესაბამისად მისი მტკიცება, რომ ბენ ანორთან ხელშეკრულება გაფორმებული არ ჰქონდა და ეს იყო სიტყვიერი შეთახმება ბიზნესპარტნიორებს შორის, სიმართლეს არ შეესაბამება“, - ამბობს ადვოკატი და ამატებს:
„დავალიანება 155 000 დოლარია“.
2026 წლის 8 იანვარს ბენ ანორმა ელისო კილაძე თავის ბიზნესცენტრში აღარ შეუშვა, რაც ჟურნალისტმა პროფესიულ საქმიანობაში ხელის შეშლად მიიჩნია და პროკურატურას მიმართა.
ზურაბ თოდუა ამბობს, რომ ამ საქმეზე მუშაობისას მოიპოვა ფარული ჩანაწერები, რომელიც ერთი მხრივ, ელისო კილაძის მიერ ბენ ანორის დაშინების გეგმას ააშკარავებს, მეორე მხრივ, კი ადასტურებს, რომ ჟურნალისტმა სულ მცირე ქოლცენტრის არსებობისად ა მსაობის შესახებ იცის, ამ სულად მონაწილეოსბ მის მუშაობაში.
„ცალსახად, საუბარია ორ რამეზე. ერთი არის, როგორც წაართვეს ისრაელის მოქალაქეს და ინვესტორს ბენ ანორის ქონება. საქმე ეხება ფანჯიკიძის ქუჩა N1-ში მდებარე შენობას, რის გამოც 3-მა ადამიანმა პასუხი აგო, მაგრამ ელისო კილაძეც მონაწილეობდა ამ დანაშაულში და მას არ უგია პასუხი ამაზე. მეორე ნაწილი არის „ქოლცენტრებთან“ სავარაუდო კავშირები.
აშკარად გამოკვეთილია, რომ თურმე, ვიღაცა მათი ჯგუფიდან გაბრაზებულა და გადასულა უკრაინაში. ელისო კილაძე კი ვიღაცას ჰპირდება, რომ მაგას ავუყირავებ უკრაინაში ყველაფერს, რადგანაც ხელი მიმიწვდება მთავრობასთან და ქუჩასთანაცო“.
ზურაბ თოდუა, ბენ ანორის ადვოკატი
ჩანაწერის ავთენტურობის დასადგენად ექსპერტიზა დაინიშნა, დადებითი პასუხი კი 17 თებერვალს მოვიდა. დასკვნა ადვოკატმა დაუყოვნებლივ პროკურატურაში მიიტანა, მეორე დღეს კი ელისო კილაძე დააკავეს.
„გენერალურ პროკურატურაში 4 საჩივარი მაქვს შეტანილი რეაგირების გაკეთების მოთხოვნით, მაგრამ არ აკეთებდნენ. გუშინ, სამხარაულმა ჩამაბარა ექსპერტიზის დასკვნა, სასწრაფოდ წარვადგინე გენერალურ პროკურატურაში და მოვითხოვე რეაგირება. სავარაუდოდ, ამას უნდა უკავშირდებოდეს ელისო კილაძის დაკავება“.
ამ ჩანაწერში ელისო კილაძე გია ჯიბლაძეს ესაუბრება, სამშენებლო კომპანია „სვეტის“ დირექტორს. ისიც დაკავებულია.
გამოდის, რომ ბენ ანორი პროკურატურის თანახმად, ქოლცენტრების მართვაში იმათთან ერთად მონაწილეობდა, ვის წინააღმდეგაც დავა წამოიწყო?
- მიუხედავად პროკურატურის მტკიცებისა, რომ ბენ ანორიმ ჯიბლაძე-ჯანელიძე-კამლაძესთან ერთად გამოძიებასთან ითანამშრომლა და დაეხმარა „დანაშაულის გახსნაში“, ადვოკატი ზურა თოდუა ბრალს არ ეთანხმება.
„ბენ ანორი ნამდვილად დაიკითხა მოწმის სახით, მისცა ჩვენება იმის თაობაზე, თუ ვის ეკუთვნის პროგრამა „ლიდს 8“. ეს არის ლეგალური პროგრამა, რომლის ავტორი არის თავად ბატონი ბენი. ის მას ყიდის ფიზიკურ და იურიდიულ პირებზე. ნებისმიერს შეუძლია იყიდოს და თურმე, პროგრამის მომხმარებლები „ქოლცენტრებიც“ ყოფილან. ის არ უარყოფს იმას, რომ პროგრამა მისია და თვითონ გაყიდა. ექსელის“ მსგავსი პროგრამაა, მეტი არაფერი. ამას უთვლიან მას როგორც ჩანს, „ქოლცენტრებთან“ თანამშრომლობად“, - ამბობს ადვოკატი.
ცნობილია, რომ პროკურატურა, მათთვის, ვინც გამოძიებასთან ითანამშრომლა გირაოს შეფარდებას მოითხოვს.
ვის რა როლი ჰქონდა გამოძიების ვერსიით?
პროკურატურის მტკიცებით, 2020-2023 წლებში ქოლ-ცენტრების დიდი უმრავლესობა ეკუთვნოდა ჯგუფები, რომლებიც თაღლითური შემოსავლებით ოპოზიციურ მედიებს აფინანსებდა, ხოლო ქოლ-ცენტრების ნაწილის გრიგოლ ლილუაშვილის და ოთარ ფარცხალაძის უახლოესი გარემოცვის წევრებიმფარველობდნენ.
როგორ?
გამოძიების ვერსიით, ორგანიზებული ჯგუფის წევრებმა საქართველოში დააფუძნეს რამდენიმე იურიდიული პირი, რომელთა ბაზაზეც თბილისში, სხვადასხვა მისამართზე მოაწყვეს ქოლ-ცენტრები, რუსულენოვანი, ინგლისურენოვანი და გერმანულენოვანი განყოფილებებით.
„ქოლ-ცენტრების ოპერატორები, ხელმძღვანელი პირების მითითებისამებრ, მომხმარებლებს იზიდავდნენ ყალბ სავაჭრო პლატფორმებზე, მომგებიანი ინვესტიციის განხორციელების დაპირებით რთავდნენ ვაჭრობაში და მომხმარებლების ინვესტირებული, დიდი ოდენობით თანხების თუ კრიპტოვალუტის მოტყუებით ეუფლებოდნენ“, - აცხადებენ პროკურატურაში.
ორგანიზებული ჯგუფის წევრთა ფუნქციები პროკურატურის მტკიცებით ასე იყო განაწილებული:
• ქოლ-ცენტრების გამართული ფუნქციონირება;
• კრიმინალური საქმიანობის პოლიციისგან და კონკურენტებისგან დაცვა-მფარველობა;
• გამოაშკარავების შემთხვევაში საინფორმაციო მხარდაჭერა და საჭიროების და მიხედვით, ე.წ. ,,დაუმორჩილებელი კონკურენტების’’ საქმიანობის გამჟღავნება.
გამოძიების ვერსიით, გიორგი მიქაძე, დავით მიქაძე, ირაკლი სეხნიაშვილი და მიხეილ ჩოხელი, ოთარ ფარცხალაძისა და მისი გავლენების მეშვეობით „ქოლცენტრებს“ მფარველობდნენ, იცავდნენ სამართალდამცავებისგან და კონკურენტი ორგანიზაციების ჩარევისგან. „მონაწილეობდნენ ქოლ-ცენტრის ფუნქციონირებისათვის საჭირო, მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებების მიღების პროცესშიც“.
ჟურნალიტს ელისო კილაძის როლს ამ სქემაში პროკურატურა ასე წარმოაჩენს:
თუ ქოლ-ცენტრის საქმიანობის გამოაშკარავების რისკი გაჩნდებოდა, ელისო კილაძე ინფორმაციის სხვადასხვა მედია პლატფორმაზე გავრცელებით „დანაშაულებრივი საქმიანობის კანონიერად წარმოჩენას ცდილობდა“. ამხელდა „კონკურენტ ქოლცენტრებს“, ამჟღავნებდა მათ ადგილმდებარეობას და თანამშრომლების შესახებ ინფორმაციას. „ემუქრებოდა“ ინფორმაციის საჯაროდ გავრცელებით და „აშანტაჟებდა, რათა გადმოებირებინა“.
გივი ჯიბლაძის, ბენ ანორის, თორნიკე ჯანელიძისა და გიორგი კამლაძის ფუნქცია კი პროკურატურის ცნობით, ამ სტრუქტურის გამართული ფუნქციონირება იყო.
ისინი წყვეტდნენ გაფართოებულიყო თუ არა ქოლცენტრი ან შეეცვალა თუ არა ადგილმდებარეობა, აღრიცხავდნენ შემოსავლებსა და ხარჯებს, გასცემდნენ ხელფასებს და ბონუსებს, ითვლიდნენ პარტნიორებისთვის და მფარველებისთვის მისაცემ გასამრჯელოს.
საბოლოოდ, პროკურატურის ცნობით, 2020-2023 წლებში „ორგანიზებული ჯგუფის წევრები“ „მოტყუებით დაეუფლნენ“ უცხო ქვეყნის ორასზე მეტი მოქალაქის კუთვნილ, დაახლოებით 9,5 მილიონი აშშ დოლარის ღირებულების კრიპტოვალუტას.
არ არის დაზუსტებული, კონკრეტულად, ვის რა მოცულობის თანხის გათეთრებას თუ თაღლითობით შოვნას ედავებიან.
გამოძიების ვერსიით, ვირტუალური აქტივები „დანაწევრებით, მრავალჯერადი ტრანზაქციებით ნაწილდებოდა სხვადასხვა კრიპტო საფულეებზე“.
ამ საფულეებს განკარგავდნენ „ჯგუფის წევრები“, ხოლო ვირტუალური აქტივების კონვერტაციის შედეგად მიღებული ნაღდი ფული „ხმარდებოდა … ხელფასების და ბონუსების გაცემას“.
„ასევე, დანაშაულებრივი საქმიანობის ფარგლებში აკუმულირებული სახსრები, ჯგუფის წევრების მიერ, როგორც თითქოსდა კანონიერი გზით მიღებული შემოსავალი, მიმართული იქნა უძრავ-მოძრავი ქონებების შესაძენად“, - განაცხადა პროკურორმა მიხეილ სადრაძემ.
მიხეილ სადრაძე, პროკურორი
ათივე ბრალდებულს მინიმუმ 9 და მაქსიმუმ 12 წელი ემუქრებათ პატიმრობა. პროკურატურა ყველა მათგანისთვის პატიმრობას ითხოვს, გარდა გივი ჯიბლაძის, ბენ ანორის, თორნიკე ჯანელიძის და გიორგი კამლაძისა. მათთვის გირაოა გათვალისწინებული.
ბრალდებულებიდან საქართველოში არაა: ოთარ ფარცხალაძე, დავით მიქაძეს, ირაკლი სეხნიაშვილი და მიხეილ ჩოხელი.
ვინ (არ) აღიარებს დანაშაულს
გრიგოლ ლილუაშვილის ადვოკატმა რობერტ გრიგალაშვილმა რადიო თავისუფლებას უთხრა, რომ მისი დაცვის ქვეშ მყოფისთვის ახალი ბრალი არ წარუდგენიათ.
კითხვაზე - ანუ ის, რაც პროკურორმა ბრიფინგზე თქვა, იყო თუ არა გამეორება უკვე წარდგენილი ეპიზოდის, რისი განხილვაც სასამართლოშია, ადვოკატი პასუხობს, რომ „არ იცის“.
„მხოლოდ ის შემიძლია გითხრათ, რომ ახალი ბრალი მას წარდგენილი არ აქვს, სხვა სისხლის სამართლის საქმეზე კი ინფორმირებული არ ვარ“, - განაცხადა მან.
ოთარ ფარცხალაძის ადვოკატი გაგი მოსიაშვილი კი ამბობს, რომ სანამ საქმის მასალებს არ გაეცნობა, კომენტარს არ გააკეთებს.
ელისო კილაძე ბრალს არ აღიარებს და დაკავებას ჟურნალისტურ საქმიანობას უკავშირებს. ის უკვე გადაიყვანეს რუსთავის დროებითი მოთავსების იზოლატორში.
დაპატიმრებულმა ჟურნალისტმა წერილი გამოაგზავნა, სადაც წერს, რომ „ოთარ ფარცხალაძეს არ იცნობს, არც მიშა ჩოხელს, გიორგი მიქაძე პროცესზე გაიცნო, დავით მიქაძის მეგობრობა აღიარებული აქვს - ბრძოლაზე უარის თქმას არ აპირებს“.
„ლევან ჯანგველაძის მკვლელობის საქმე ჩამოიშალა. ჩემ მიერ ყველა შეკერილი ბრალი მხილებულია. ამიტომ გახდა საჭირო ახალი ბრალი, თანაც ჩემი დაკავებით, რომ საზოგადოებამ ვერ გაიგოს სიმართლე ახალი საქმის ახალ დეტალებზე. რაც შეეხება კრიპტოვალუტას, ჩემ მიერ მხილებულია სუს-ის უფროსი მამუკა მდინარაძე, მის ელექტრონულ საფულეზე 241 ბიტკოინის ფლობით.
ამ კვირაში ვაპირებდი გლდანის ციხის დირექტორისა და სუს-ის თანამშრომლის, სოსო წაქაძის თვითმკვლელობის დეტალებზე საუბარს. რაც შეეხება ბრალს, ცხადია, არ ვაღიარებ. ბრალი მედება კეზერაშვილის „ქოლცენტრების“ მხილებაში. (კონკურენტებს ანადგურებსო).
ოთარ ფარცხალაძეს არ ვიცნობ, არც მიშა ჩოხელს. გიორგი მიქაძე პროცესზე გავიცანი, დავით მიქაძის მეგობრობა აღიარებული მაქვს. არანაირი დანაშაულებრივი ჯგუფი არ არსებობდა, არც შენობაში „ქოლცენტრების“ არსებობა ვიცოდი. დასახლებული კომპანიების არსებობა გავიგე პირველად. ბრძოლაზე უარის თქმას არ ვაპირებ. უხერხულიც კია „ქართული ოცნების“ მმართველობის პირობებში ციხეში ნაჯდომი რომ არ იქნები. ჩემი მედიის ჟურნალისტებს მინდა ვუთხრა - ბრძოლა იქნება ბოლომდე! ოჯახს გამძლეობა“.
საქმე 20 ტომისგან შედგება, ამბობს ელისო კილაძის ადვოკატი, ნათია კორკოტაძე. ადვოკატებისთვის მოსალოდნელია, რომ ათივე დაკავებულს ბრალს ხვალ წარუდგენენ. სასამართლო სხდომები კი ხვალ საღამოსვე ან ზეგ დილიდან გაიმართება.
პროკურატურას ბრალის წარდგენიდან 48 საათი აქვს იქამდე, სანამ სასამართლოს აღკვეთის ღონისძიების გამოყენების მოთხოვნით მიმართავს.