პროტესტის კიდევ 2 მონაწილეს შეუფარდეს პატიმრობა, ერთი დააჯარიმეს
გარეკანის ფოტოების ავტორები: ილია ღლონტი (პირადი ფეისბუკი), „პუბლიკა“ და გიორგი მოსიაშვილი
დღეს, 2026 წლის 17 თებერვალს, სასამართლომ კიდევ ორ დემონსტრანტს შეუფარდა პატიმრობა, მათ შორის ერთს - ტროტუარზე პროტესტის გამო. კიდევ ერთი მოქალაქე კი დააჯარიმეს.
ასევე ნახეთ „ერთი ტყვია და ერთი სიცოცხლე“ - რას ჰყვებიან ირანელები საქართველოდან
• ნუცა მახარაძე, - ანტისამთავრობო გამოსვლების მონაწილე, - პროტესტის დროს დაკავების გარდა, თავდასხმის სამიზნეც გამხდარა. მის საცხოვრებელ სახლში „ბრილიანტის მწვანით“ თავდამსხმელი პოლიციას ამ დრომდე არ ჰყავს ნაპოვნი.
• თბილისის საქალაქო სასამართლომ 2026 წლის იანვრის მიწურულიდან დაიწყო 2025 წლის დეკემბერში ტროტუარზე პროტესტის მონაწილე დემონსტრანტთა ნაწილის წინააღმდეგ ადმინისტრაციულ საქმეთა განხილვა და არაერთი მათგანი პატიმრობაში გაუშვა.
• ამ პრაქტიკას მწვავედ აკრიტიკებენ როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო უფლებადამცველი ორგანიზაციები.
ასევე ნახეთ მდგომარეობა ადამიანის უფლებების მხრივ „მკვეთრად გაუარესდა“ - საქართველო HRW-ის ახალ ანგარიშში
• „სამწუხაროდ, ეს არ არის ცალკეული შემთხვევა და ნამდვილად არის „ქართული ოცნების“ სისტემატური და მუდმივი ძალისხმევის ნაწილი, გააჩუმოს განსხვავებული ხმები საქართველოში და დააშინოს მშვიდობიანი მომიტინგეები“, - განაცხადა ევროკომისიის პრესსპიკერმა ამ საკითხზე.
ასევე ნახეთ აბსოლუტურად შეუთავსებელია დემოკრატიული საზოგადოებისთვის - ევროკომისიის პრესსპიკერი ტროტუარებზე პროტესტის გამო დაპატიმრებებზე