8 დემონსტრანტის საქმის განხილვა - ლაივბლოგი (23/07/2025)
დღეს, საქალაქო სასამართლოში ჯგუფური ძალადობის ორი საქმიდან ორივე ჩატარდება, მოსამართლეებმა სამუშაო საათები გაინაწილეს, დღის პირველ ნახევარში 8 დემონსტრანტის საქმე დაიწყება, მეორე ნახევარში -11-ის.
სხდომა გაგრძელდა. ზვიად ცეცხლაძე დაეთანხმა ადვოკატს, რომელმაც მოითხოვა, რომ სასამართლოს დედანი გამოიკვლიონ.
დავით ჭიკაიძის პროცესზე არყოფნის გამო, ზვიად ცეცხლაძის უფლებებს გუჯა ავსაჯანიშვილი იცავს.
„თქვენ რასაც რთავდით ეგ ვიდეო დაცვის მხარეს აქვს უხმო, შესაბამისად ჩვენ გვჭირდება დედანი“, - აცხადებს ის. პროკურატურის პოზიცია ბუნდოვანია.
ვაჟა თოდუა ვიდეოს თავს ანებებს და დათვალიერების ოქმს ხსნის. ამბობს, რომ ამ ოქმს ებმის ზვიად ცეცხლაძის ვიდეოს ქვეშ კომენტარების სქრინებიც. ასევე ამატებს, რომ ოქმში შინაარსობრივად წერია, რას საუბრობს ბრალდებული ვიდეოში, რომელიც უნდა ჩაერთოთ, თუმცა ხმის პრობლემის გამო, რატომღაც დღეს ჩართვა გადაიფიქრეს.
„მე მაქვს კითხვა, თუ ახსოვს რას საუბრობს ზვიად ცეცხლაძე ვიდეოში?", - ამბობს ვაჟა თოდუა.
აპროტესტებს ადვოკატი და აცილებას ითხოვს არგუმენტით, რომ მოწმეს უკვე აქვს ნათქვამი, რომ არ ახსოვს. მოსამართლე დაზუსტებას ითხოვს.
ვაჟა თოდუა: როგორც ოქმშია მითითებული, ვიდეოს შინაარსი შეეხება საპროტესტო აქციის მიმდინარეობას და მის დაგეგმვას. ეს ინფორმაცია საიდან მიიღო ლევან ბასილაძემ?
მოსამართლემ საჭიროდ ჩათვალო, რომ პროკურატურამ ეს კითხვა უნდა დასვას.
მოწმემ საუბარი ამ წინადადებით დაიწყო: „მადლობა ბატონ გუჯას რომ პროკურორებისგან მიცავს...".
მოსამართლე გაღიზიანდა: „დასაცავი რამე გჭირთ? გაეცით პასუხი კითხვეს".
12:39 23.7.2025
ვეცდები მარტივად აგიხსნათ, რა გაუგებრობაა ვიდეოსთან დაკავშირებით.
როგორც წესი, საქმის მასალებს პროკურატურა უცვლის სასამართლოს და დაცვის მხარეს. აღმოჩნდა, რომ დაცვის მხარის მასალებში, ზვიად ცეცხლაძის ვიდეოს ხმა არ აქვს, განსხვავებით პროკურატურისა.
ადვოკატები მოითხოვენ, რომ ბრალდების მხარემ სასამართლოში ჩართოს არა მათი ვიდეო არამედ ის, რომელიც სასამართლოს მიაწოდა.
ზვიად ცეცხლაძის ადვოკატის პოზიცია თანხვედრაშია სხვა ადვოკატების მოთხოვნასთან.
12:30 23.7.2025
მცირე ტექნიკური შესვენების შემდეგ პროკურორი „დაფიონის“ გვერდზე ზვიად ცეცხლაძის საჯარო პირდაპირი ეთერის ვიდეოს რთავს. გაირკვა, რომ პროკურორის ვიდეოს ხმა აქვს, ადვოკატებისას არა.
გუჯა ავსაჯანიშვილი მოითხოვს პროკურატურამ ვიდეოს დედანი ჩართოს. ხმის პრობლემის გამო დაცვის მხარე ვიდეოს ავთენტურობას აყენებენ კითხვის ნიშნის ქვეშ.
ზვიად ცეცხლაძის ეს ვიდეო 30 ნოემბერს „დაფიონის“ ფეისბუკგვერდზე, პირდაპირ ეთერში გადაიცემოდა. ახლა ხელმისაწვდომი აღარაა. მაყურებლებიდან რამდენიმე მას აფრთხილებს, „შეიძლება დაგაკავონ“.
რატომ არ აქვს ხმა ვიდეოს? - ამ საკითხს არკვევენ ბოლო 7 წუთია. პროკურორები საყვედურობენ ადვოკატებს, რატომ არ თქვით აქამდე, რომ ვიდეო უხმო იყოო. დაცვის მხარე აცხადებს, რომ „ისინი ვერ დაიწყებდნენ გარკვევას, რას აქვს ხმა და რას არა და ვერც ბრალდების მხარეს გააფრთხილებდნენ ამაზე".
პროკურორ, ვაჟა თოდუას თქმით, გამომძიებელს, ვინც ვიდეო დაათვალიერა, შინაარსი დეტალურად აქვს აღწერილი. მითითებული აქვს კონკრეტული სიტყვები და ციტირებებსაც იყენებსო.
„თქვენ წინააღმდეგი ხართ ვიდეოს დედანი რომ ჩავრთოთო?[დედანად ითვლება ვიდეო, რომელიც სასამართლოში ინახება, როგორც ვიდეომტკიცებულება]", - ეკითხება ადვოკატი შოთა თუთბერიძე. ვიდეო, რომელიც ვაჟა თოდუამ მოამზადა, საქმის მასალებიდან გამოთხოვილი არაა, მას კომპიუტერში ჰქონდა.
ვაჟა თოდუა პასუხობს, რომ არაა წინააღმდეგი.
განცხადების გაკეთება სურს ზვიად ცეცხლაძესაც.
„როდესაც საუბრობენ, რომ ამოწერილია ტექსტის შინაარსი, აგერ მოწმე იყო მოსული და რა აზრებიც გამოუტანა წინადადებებიდან ისე ჩამოაყალიბა. 14 წუთიან ვიდეოში თავიდან მე ვსაუბრობ, როგორ იძალადეს ჩემზე, მეტყობა კიდეც კვალი... ამოწერილი შინაარსით თუ განიხილეს საქმე ვერ ვიქნები დაკმაყოფილებული... დაველოდოთ ჩემს ადვოკატს და მერე განვიხილოთ", - ამბობს ზვიად ცეცხლაძე.
ზვიად ცეცხლაძე მოითხოვს მის ადვოკატს ჰკითხონ მოსაზრება ამ საკითხზე, ვინაიდან მას საკუთარი სტრატეგია აქვს. დავით ჭიკაიძე დღევანდელ სხდომას არ ესწრება. გამოცხადდა ტექნიკური შესვენება. ურეკავენ ადვოკატს.
12:10 23.7.2025
მოწმე, ლევან ბასილაძეს ტელეფონი აქვს ხელში და მესიჯობს. ამას ამჩვენს მოსამართლე, თამარ მჭედლიშვილი:
„ახლავე შეინახეთ ტელეფონი, ორი წუთი მოვადუნე ყურადღება და... ამაზე მეტი უპატივცმულობა არ არსებობს სასამართლოსი", - ამბობს მჭედლიშვილი.
პოლიციელის თქმით, თავისი საქმე აქვს.
დიდი პატივისცემა თქვენს მიმართ, თქვენი სამსახურის, მაგრამ მოწმის სტატუსით იკითხებით, ყველანაირი სხვა საქმე მოიციდს, თუ არა და სხვანაირად უზრუნველყონ... თუ რაიმე დაგჭირდებათ ცნობა, გაგატანთ", - პასუხობს მოსამართლე.
პოლიციელი ამტკიცებს, რომ ტელეფონს თიშავდა. „თავიდანვე უნდა გაგეთიშათ ტელეფონი", - პასუხობს მოსამართლე.