ადვოკატი: ბრალად რა აქვს წარდგენილი ვეფხია კასრაძეს იცით... ვეფხია კასრაძის მიერ რა სიტყვა იყო ნათქვამი ან რა მიანიშმებს იმას, რომ კონკრეტულ საპროტესტო აქციაზე რაიმე კანონსაწინააღდეგო ქმედების ჩადენას აპირებდა
ვეფხია კასრაძე: რით ადასტურებთ, რომ ჩვენი საუბარი იყო
ამის შემდეგ კითხულობს ვიდეოდან ამოშიფრულ წინადადებებს:
პოლიციელი: „ერთი 200 კაცი დახვდი და ჩახოცეთ" - ამით დასტურდება ჯგუფურობა, ახსენებენ მამა დავითის ეკლესიას, რომელიც არის რუსთაველის მიმდებარე ტერიტორიაზე და ალბათ დანაშაულის ჩადენის სავარაუდო ადგილია.
... მათი საუბრიდან ირკვევა, რომ შერჩეული აქვთ ლოკაცია, კონკრეტული ოჯახის წევრების და გეგმავდნენ დანაშაულის ჩადენას...
დაცვის მხარე ისევ კითხულობს, რა იციან, რომ ვეფხია კასრაძის ხმაა.
ყვირის ბრალდებული კასრაძე:
„რატომ არ დანიშნეთ, რატომ არ დანიშნეთ [გულისხმობს ხმაზე ექსპერტიზას] რატომ ვზივარ ციხეში, რატომ ვზივარ ციხეში",
„ხმას ნუ უწევთ“ - ამბობს პროკურორი, ვახტანგ ცალუღელაშვილი, მისი სახის მიმიკები აჩვენებს, რომ გაბრაზებულია.
ვეფხია კასრაძის ადვოკატი, გოგა შამუგია დაინტერესდა, რატომ არ ჰკითხა ექსპერტს, იყო თუ არა ვიდეო დამონტაჟებული.
„ტიტრებს თუ გულისხმობთ ხელოვნურ ჩარევაში... ვიდეოს სრულად რომ მოუსმინოთ დავრწმუნდებით, რომ ეს არის სრული კადრი", - ამბობს მოწმე.
ადვოკატი აზუსტებს, „მონტაჟი რომ არაა, ამის თქმა შეგიძლიათ?"
მოწმე: ექსპერტი არ ვარ...ინტერესი იყო დადგენილიყო ვინაობა...რაც ჩავთვალე მნიშვნელოვნად და პრიორიტეტულად დავწერე დადგენილებაში... პრიორიტეტს წარმოდგენდა, ვინ იყო გამოსახული მასზე
ადვოკატი: ავთენტური თუ იყო საუბარი, ეს მნიშვნელოვნად არ ჩათვალეთ ჰოო?
მოწმე: ინტერპრეტაციებს ბოდიშის მოხდით, ჩემს პასუხზე...
ადვოკატი გუჯა ავსაჯანიშვილი ეკითხება პოლიციელ, ლევან ბასილაძეს, აქვს თუ არა ცოდნა, რომ ამ ვიდეოს ქვეშ კომენტარები მაგალითად AI-ს დაწერილია და არა რეალური ადამიანების?
პოლიციელი: AI-ში რას გულისხმობთ, საზოგადოებამაც რომ იცოდეს?
ადვოკატი: თქვენ არ იცით?
მოწმე: რომ ვიცოდე ხომ არ გკითხავდით
ადვოკატმა გუჯა ავსაჯანიშვილმა დააზუსტა: თქვენ გაქვთ ინფორმაცია, რომ ამ კომენტარების უკან ცოცხალი ადამიანია და არა პროგრამა, რომელსაც შეუძლია კომენტარების წერა?
მოწმე: ეგ არ ვიცი, ვის რას შეუძლია.. გაკეთდა დათვალიერება და არ ყოფილა მსჯელობა ცოცხალი ადამიანი იყო თუ არა.. შეგიძლიათ გამოითხოვოთ დაცვამ და გაარკვიოთ ადამიანია თუ ბოტი
„რა ფორმატია?“ - ბრაზობს მოსამართლე და აგრძელებს: „თავი შეიკავეთ, თუ რამეს ვერ გაიგებთ, კითხვასთან მიმართებით დააზუსტებინეთ".