- ამ ჩანაწერში ორი პირის თუ სამი პირის მსჯელობა მიდის, თუ გადაწყვეტილი საკითხია და უნდა განხორციელდეს?
მოწმე პასუხობს: გეგმავენ დანაშაულის ჩადენას, ათანხმებენ ერთმანეთში, შერჩეულია აქვთ ლოკაციები, პიროვნებები, რა ტექნიკური საშუალებები. საუბრობენ, რომ გამოიყენონ მოტოციკლი, ბიჩოკი და ა.შ. ... საუბრიდან იკვეთება, რომ ახსენებენ კალაძეს მის ცოლს, იგეგმება მათი ქონების და ჯანმრთელობის დაზიანება. ახსენებენ სიტყვას - „ჩახოცვა".
ადვოკატი ინტერესდება, კალაძისა და მისი ცოლის უძრავი ქონება პარლამენტთანაა?
„პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიაზე გეგმავდნენ", - ამბობს მოწმე.
ადვოკატი აზუსტებს: პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორიაზე ძალადობას გეგმავდნენო ბრალში და არა პარლამენტთან გეგმავდნენ ძალადობრივ მოქმედებასო.... თუ არ გამოგირკვევიათ, რომ ძალადობა პარლამენტის მიმდებარედ იყო, რანაირად ამტკიცებთ?
მოწმე: ხომ გაგეცით პასუხი მამა დავითის ეკლესიაზე?
14:44 23.7.2025
„რას ნიშნავს თქვენთვის პარლამენტის მიმდებარე ტერიტორია", - ამ კითხვას სვამს ვასილ კაძელაშვილის ადვოკატი, რევაზ აჭარაძე, მას შემდეგ, რაც გამომძიებელმა ლევან ბასილაძემ თქვა, რომ „მამა დავითის ეკლესია რუსთაველის მიმდებარედაა".
რევას აჭარაძე დაინტერესდა, საგამოძიებო მოქმედებისას დათვალიერების ოქმში ის ტექსტი გადმოიტანა, რაც ვიდეოში ისმის, თუ პირდაპირ ტიტრებიდან ამოწერა.
მოწმე პასუხობს, რომ დათვალიერების ოქმში ამოწერილ ტექსტში ფრჩხილებში მოცემული დამაზუსტებელი სიტყვები მისი დაწერილი არაა.
კაძელაშვილის ადვოკატის თქმით, ვიდეოში მესამე კაციცაა და სთხოვს მოწმეს შეფასებას, არის თუ არა ეს კაცი რაიმე შემხებლობაში ამ დანაშაულთან.
[პროტესტია, შეფასებას ითხოვსო]
დაზუსტებული კითხვა: მესამე მამაკაცს ამ ვიდეოდან გამომდინარე რაიმე დანაშაული აქვს ჩადენილი?
გამომძიებელი: დანაშაულებრივი ქმედება გამოიკვეთა მხოლოდ ვეფხია კასრაძისა და ვასილ კაძელაშვილის შემთხვევაში
ისევ ადვოკატი: დათვალიერების ოქში წერია, რომ მესამე პირი საუბარში ერთვება და ამბობს: ახალ წლამდე მოვითმინოთო.. ვინ არის ეს მესამე პირი, ჩართულია თურმე და უნდა რომ მოესწროს
გამომძიებელი: გამოძიების შედეგად ვინც დადგინდა....
ადვოკატი: ამ მესამე პირის დასადგენად რაიმე ჩაატარეთ?