მოწმე პოლიციელი: კარგი, ქალბატონო, მოსამართლე
მოსამართლე: ბატონო მოსამართლე, ასე უნდა მომართოთ
მცირე ტექნიკური შესვენების შემდეგ პროკურორი „დაფიონის“ გვერდზე ზვიად ცეცხლაძის საჯარო პირდაპირი ეთერის ვიდეოს რთავს. გაირკვა, რომ პროკურორის ვიდეოს ხმა აქვს, ადვოკატებისას არა.
გუჯა ავსაჯანიშვილი მოითხოვს პროკურატურამ ვიდეოს დედანი ჩართოს. ხმის პრობლემის გამო დაცვის მხარე ვიდეოს ავთენტურობას აყენებენ კითხვის ნიშნის ქვეშ.
ზვიად ცეცხლაძის ეს ვიდეო 30 ნოემბერს „დაფიონის“ ფეისბუკგვერდზე, პირდაპირ ეთერში გადაიცემოდა. ახლა ხელმისაწვდომი აღარაა. მაყურებლებიდან რამდენიმე მას აფრთხილებს, „შეიძლება დაგაკავონ“.
რატომ არ აქვს ხმა ვიდეოს? - ამ საკითხს არკვევენ ბოლო 7 წუთია. პროკურორები საყვედურობენ ადვოკატებს, რატომ არ თქვით აქამდე, რომ ვიდეო უხმო იყოო. დაცვის მხარე აცხადებს, რომ „ისინი ვერ დაიწყებდნენ გარკვევას, რას აქვს ხმა და რას არა და ვერც ბრალდების მხარეს გააფრთხილებდნენ ამაზე".
პროკურორ, ვაჟა თოდუას თქმით, გამომძიებელს, ვინც ვიდეო დაათვალიერა, შინაარსი დეტალურად აქვს აღწერილი. მითითებული აქვს კონკრეტული სიტყვები და ციტირებებსაც იყენებსო.
„თქვენ წინააღმდეგი ხართ ვიდეოს დედანი რომ ჩავრთოთო?[დედანად ითვლება ვიდეო, რომელიც სასამართლოში ინახება, როგორც ვიდეომტკიცებულება]", - ეკითხება ადვოკატი შოთა თუთბერიძე. ვიდეო, რომელიც ვაჟა თოდუამ მოამზადა, საქმის მასალებიდან გამოთხოვილი არაა, მას კომპიუტერში ჰქონდა.
ვაჟა თოდუა პასუხობს, რომ არაა წინააღმდეგი.
განცხადების გაკეთება სურს ზვიად ცეცხლაძესაც.
„როდესაც საუბრობენ, რომ ამოწერილია ტექსტის შინაარსი, აგერ მოწმე იყო მოსული და რა აზრებიც გამოუტანა წინადადებებიდან ისე ჩამოაყალიბა. 14 წუთიან ვიდეოში თავიდან მე ვსაუბრობ, როგორ იძალადეს ჩემზე, მეტყობა კიდეც კვალი... ამოწერილი შინაარსით თუ განიხილეს საქმე ვერ ვიქნები დაკმაყოფილებული... დაველოდოთ ჩემს ადვოკატს და მერე განვიხილოთ", - ამბობს ზვიად ცეცხლაძე.
ზვიად ცეცხლაძე მოითხოვს მის ადვოკატს ჰკითხონ მოსაზრება ამ საკითხზე, ვინაიდან მას საკუთარი სტრატეგია აქვს. დავით ჭიკაიძე დღევანდელ სხდომას არ ესწრება. გამოცხადდა ტექნიკური შესვენება. ურეკავენ ადვოკატს.
12:39 23.7.2025
ვეცდები მარტივად აგიხსნათ, რა გაუგებრობაა ვიდეოსთან დაკავშირებით.
როგორც წესი, საქმის მასალებს პროკურატურა უცვლის სასამართლოს და დაცვის მხარეს. აღმოჩნდა, რომ დაცვის მხარის მასალებში, ზვიად ცეცხლაძის ვიდეოს ხმა არ აქვს, განსხვავებით პროკურატურისა.
ადვოკატები მოითხოვენ, რომ ბრალდების მხარემ სასამართლოში ჩართოს არა მათი ვიდეო არამედ ის, რომელიც სასამართლოს მიაწოდა.
ზვიად ცეცხლაძის ადვოკატის პოზიცია თანხვედრაშია სხვა ადვოკატების მოთხოვნასთან.