8 დემონსტრანტის საქმის განხილვა - ლაივბლოგი (23/07/2025)
დღეს, საქალაქო სასამართლოში ჯგუფური ძალადობის ორი საქმიდან ორივე ჩატარდება, მოსამართლეებმა სამუშაო საათები გაინაწილეს, დღის პირველ ნახევარში 8 დემონსტრანტის საქმე დაიწყება, მეორე ნახევარში -11-ის.
სხდომა გაგრძელდა. ზვიად ცეცხლაძე დაეთანხმა ადვოკატს, რომელმაც მოითხოვა, რომ სასამართლოს დედანი გამოიკვლიონ.
დავით ჭიკაიძის პროცესზე არყოფნის გამო, ზვიად ცეცხლაძის უფლებებს გუჯა ავსაჯანიშვილი იცავს.
„თქვენ რასაც რთავდით ეგ ვიდეო დაცვის მხარეს აქვს უხმო, შესაბამისად ჩვენ გვჭირდება დედანი“, - აცხადებს ის. პროკურატურის პოზიცია ბუნდოვანია.
ვაჟა თოდუა ვიდეოს თავს ანებებს და დათვალიერების ოქმს ხსნის. ამბობს, რომ ამ ოქმს ებმის ზვიად ცეცხლაძის ვიდეოს ქვეშ კომენტარების სქრინებიც. ასევე ამატებს, რომ ოქმში შინაარსობრივად წერია, რას საუბრობს ბრალდებული ვიდეოში, რომელიც უნდა ჩაერთოთ, თუმცა ხმის პრობლემის გამო, რატომღაც დღეს ჩართვა გადაიფიქრეს.
„მე მაქვს კითხვა, თუ ახსოვს რას საუბრობს ზვიად ცეცხლაძე ვიდეოში?", - ამბობს ვაჟა თოდუა.
აპროტესტებს ადვოკატი და აცილებას ითხოვს არგუმენტით, რომ მოწმეს უკვე აქვს ნათქვამი, რომ არ ახსოვს. მოსამართლე დაზუსტებას ითხოვს.
ვაჟა თოდუა: როგორც ოქმშია მითითებული, ვიდეოს შინაარსი შეეხება საპროტესტო აქციის მიმდინარეობას და მის დაგეგმვას. ეს ინფორმაცია საიდან მიიღო ლევან ბასილაძემ?
მოსამართლემ საჭიროდ ჩათვალო, რომ პროკურატურამ ეს კითხვა უნდა დასვას.
მოწმემ საუბარი ამ წინადადებით დაიწყო: „მადლობა ბატონ გუჯას რომ პროკურორებისგან მიცავს...".
მოსამართლე გაღიზიანდა: „დასაცავი რამე გჭირთ? გაეცით პასუხი კითხვეს".
13:10 23.7.2025
მოწმე გამომძიებელი ამბობს, რომ არ დაუკითხავს ზვიად ცეცხლაძის ვიდეოს ქვეშ დაწერილი კომენტარების არც ერთი ავტორი. შეგახსენებთ, რომ ლევან ბასილაძემ დაათვალიერა კიდევ ერთ გამომძიებელთან ერთად დაფიონის გვერდზე გამოქვეყნებული ვიდეო და კომენტარები.
- აღნიშნული პირების კომენტარები არის თუ არა დაკავშირებული ბრალდების მხარის პოზიციით ზვიად ცეცხლაძის ქმედებასთან?